Wyrok WSA w Warszawie z dnia 29 kwietnia 2009 r., sygn. VI SA/Wa 420/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Danuta Szydłowska Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Grzelak Sędzia WSA Olga Żurawska - Matusiak (spr.) Protokolant Eliza Mroczek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 kwietnia 2009 r. sprawy ze skargi Z. G. na decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] grudnia 2008 r. nr [...] w przedmiocie przyznania licencji syndyka oddala skargę
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] grudnia 2008 r. Minister Sprawiedliwości utrzymał w mocy decyzję tego organu z dnia [...] listopada 2008 r., którą odmówiono Z. G. (dalej skarżący) przyznania licencji syndyka.
Skarżący wystąpił do Ministra Sprawiedliwości z wnioskiem o przyznanie mu licencji syndyka z uwagi na fakt, że spełnia on przesłanki z art. 3 w zw. z art. 10 ustawy z dnia 15 czerwca 2007 r. o licencji syndyka (Dz. U. nr 123. poz. 850) cytowana dalej l.s. Do wniosku skarżący załączył m.in.: decyzję Prezesa Sądu Okręgowego w [...] z dnia [...] maja 2002 r., którą został wpisany na listę kandydatów na syndyków masy upadłości, prowadzoną przez tego Prezesa; decyzję Prezesa Sądu Okręgowego w [...] z dnia [...] kwietnia 2003 r., którą został wpisany na listę kandydatów na syndyków, prowadzoną przez tego Prezesa oraz postanowienia sądów w sprawach upadłościowych, w których występował jako syndyk. Jednocześnie skarżący oświadczył, że nie złożył egzaminu dla osób ubiegających się o licencję syndyka przed Komisją Egzaminacyjną, powołaną przez Ministra Sprawiedliwości. W jego ocenie zgodnie z konstytucyjną zasadą ochrony praw nabytych nie dotyczy go obowiązek składania ww. egzaminu, bowiem prawo do wnioskowanego wpisu nabył on przez uzyskanie wpisów na listy kandydatów syndyków prowadzone przez ww. Prezesów Sadów Okręgowych, na podstawie rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 16 kwietnia 1998 r. w sprawie szczególnych kwalifikacji oraz warunków wymaganych od kandydatów na syndyków upadłości (Dz. U. nr 55, poz. 359, z póź. zm.), dalej cytowane jako Rozporządzenie. Nadto skarżący podkreślił, że jego wykształcenie wyższe prawnicze oraz doświadczenie zawodowe gwarantują prawidłowe pełnienie przez niego funkcji syndyka.