Wyrok WSA w Warszawie z dnia 23 kwietnia 2009 r., sygn. I SA/Wa 1620/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Boniecka - Płaczkowska (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Gabriela Nowak Asesor WSA Mirosław Gdesz Protokolant Katarzyna Krynicka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 kwietnia 2009 r. sprawy ze skargi Prokuratora Okręgowego w W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] sierpnia 2008 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją nr [...] z [...] sierpnia 2008 roku Samorządowe Kolegium Odwoławcze w W., po rozpoznaniu wniosku Prokuratora Okręgowego w W. o ponowne rozpatrzenie sprawy zakończonej decyzją tego organu nr [...] z [...] czerwca 2008 r., którą odmówiono stwierdzenia nieważności decyzji Burmistrza Gminy W. nr [...] z [..] września 2002 r., ustanawiającą na 99 lat prawo użytkowania wieczystego gruntu o pow. [...] m2 oznaczonego jako działka nr ewid. [...] z obr. [...] położona przy ul. [...] w W. na rzecz A. R. w 1/3 części, E. R. w 1/3 części i A. R. w 1/3 części utrzymało w mocy decyzję z [...] czerwca 2008 r.
Decyzja zapadła w następującym stanie faktycznym i prawnym:
nieruchomość położona w Warszawie przy ul. [...] ozn. hip. [...] objęta jest działaniem dekretu warszawskiego. Obecnie grunt stanowi własność miasta W. Nieruchomość uregulowana była w dawnej księdze wieczystej nr hip. [...], liczyła [...] i 3/8 łokci. Aktualnie w skład jej wchodzą zabudowania budynkiem frontowym działka nr ewid. [...] z obr. [...] o pow. [...] m2, uregulowana w kw nr [...], zabudowana oficyną działka nr ewid. [...] z obr. [...] o pow. [...] m2, uregulowana w kw nr [...] i stanowiąca podwórko działka o nr ewid. [...] z obr. [...] o pow. [...] m2. Objęcie gruntu w posiadanie gminy nastąpiło 16 sierpnia 1948 r., czyli z dniem ogłoszenia w Dz. Urz. nr 20 Rady Narodowej i Zarządu Miejskiego m.st. W.
Prezydent W. orzeczeniem administracyjnym z [...] stycznia 1950 r., nr [...] po rozpatrzeniu wniosku o przyznanie prawa własności czasowej do nieruchomości odmówił A. R. przyznania tego prawa stwierdzając jednocześnie, że wszystkie budynki znajdujące się na gruncie przeszły na własność Gminy W. Odmowa została uzasadniona przeznaczeniem nieruchomości pod budownictwo mieszkaniowe społeczne. Organ II instancji (Ministerstwo Budownictwa, Departament Planowania Miast i Osiedli) nie uwzględnił odwołania byłej właścicielki i decyzją nr [...] z [...] października 1950 r. utrzymał w mocy orzeczenie organu I instancji.