Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 9 kwietnia 2009 r., sygn. I SA/Wa 174/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Emilia Lewandowska Sędziowie Sędzia WSA Daniela Kozłowska Asesor WSA Przemysław Żmich (spr.) Protokolant Ewa Nieora po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 kwietnia 2009 r. sprawy ze skargi A. w W. na decyzję Ministra Infrastruktury z dnia [...] grudnia 2008 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nabycia prawa własności nieruchomości oddala skargę.

Uzasadnienie

Minister Infrastruktury, po rozpatrzeniu odwołania A. w W., decyzją z dnia [...] grudnia 2008 r., nr [...] utrzymał w mocy decyzję Wojewody [...] z dnia [...] lipca 2008 r., nr [...] odmawiającą stwierdzenia nabycia z mocy prawa przez A. własności nieruchomości położonej w. W. przy ul.[...] , stanowiącej działki nr [...] i [...].

Zaskarżona decyzja została wydana w następującym stanie sprawy.

Wojewoda [...], działając na podstawie art. 256 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 164, poz. 1365 ze zm.), decyzją z dnia [...] lipca 2008 r. odmówił stwierdzenia nabycia z mocy prawa, z dniem 1 września 2005 r. przez A. w W. prawa własności gruntu Skarbu Państwa oznaczonego jako działki nr [...] i [...], położonego w W. przy ul. [...].

Od powyższej decyzji A. w W. złożyła odwołanie.

Minister Infrastruktury decyzją z dnia [...] grudnia 2008 r. utrzymał w mocy decyzję Wojewody [...] z dnia [...] lipca 2008 r. W uzasadnieniu decyzji Minister wskazał, że rozstrzygnięcie w trybie art. 256 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym dotyczy wyłącznie sprawy nabycia prawa własności, jeżeli uczelnia posiada prawo użytkowania wieczystego gruntu stanowiącego własność Skarbu Państwa.

Minister zauważył, że odwołujący się wywodzi prawo użytkowania wieczystego gruntu z art. 182 ustawy z dnia 12 września 1990 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 65, poz. 385). Przepis ten wskazywał, że grunty państwowe pozostające w zarządzie uczelni stają się przedmiotem użytkowania wieczystego uczelni państwowej, przy czym nie narusza to praw osób trzecich. Przepis ten nie wymieniał konkretnych nieruchomości, ani nie przewidywał rozstrzygania przez organ administracji, co do ewentualnego nabycia prawa użytkowania wieczystego przez uczelnię państwową (na bazie prawa zarządu).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00