Wyrok WSA w Warszawie z dnia 3 kwietnia 2009 r., sygn. IV SA/Wa 2054/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Małaszewska-Litwiniec, Sędziowie Sędzia WSA Alina Balicka, asesor WSA Agnieszka Wójcik (spr.), Protokolant Marek Lubasiński, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 kwietnia 2009 r. sprawy ze skarg C. z siedzibą w W. i Ogólnopolskiego T. z siedzibą w G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] marca 2008 r. nr [...] w przedmiocie środowiskowych uwarunkowań zgody na realizację przedsięwzięcia 1. uchyla zaskarżoną decyzję i utrzymaną nią w mocy decyzję Wójta Gminy S. z dnia [...] sierpnia 2007 roku nr [...]; 2. orzeka, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku; 3. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. na rzecz C. z siedzibą w W. kwotę 200 (dwieście) złotych oraz na rzecz Ogólnopolskiego T. z siedzibą w G. kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Dnia [...] sierpnia 2008r. Nr [...] Wójt Gminy S. działając na podstawie art. 46 ust. 1, art. 46a ust. 1 i 7 pkt. 4, art. 48 ust. 2 pkt.1 i 3, art. 56 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (Dz. U nr 62, poz. 627, z późn. zm.) wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na budowie lotniska z utwardzonym pasem startowym wraz z infrastrukturą (zabudową portową, hangarem, drogą dojazdową i parkingiem na działkach o nr ew. [...] w obrębie S. na terenie gminy S.
W decyzji tej określił między innymi warunki wykorzystania terenu w fazie realizacji i eksploatacji, ze szczególnym uwzględnieniem konieczności ochrony wartości przyrodniczych, zasobów naturalnych i zabytków oraz ograniczenia uciążliwości dla terenów sąsiednich, wskazując, iż w fazie budowy należy zachować istniejący drzewostan. Jeżeli jednak zajdzie konieczność usunięcia drzew lub krzewów, należy uzyskać zezwolenie, stosownie do art. 75 ustawy Prawo ochrony środowiska i art. 82 ustawy o ochronie przyrody, minimalizować uciążliwość dla terenów sąsiednich, ograniczyć hałas oraz emisję pyłu i produktów spalenia paliw w silnikach maszyn roboczych do powietrza, nadmiar ziemi zdjętej podczas budowy rozplantować na terenach rekreacyjnych wokół lotniska. Określił wymagania dotyczące ochrony środowiska konieczne do uwzględnienia w projekcie budowlanym. Wymogi w zakresie przeciwdziałania skutkom awarii przemysłowych, w odniesieniu do przedsięwzięć zaliczanych do zakładów stwarzających zagrożenie wystąpienia poważnych awarii, podnosząc, iż planowane przedsięwzięcie nie należy