Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 15 kwietnia 2009 r., sygn. II SA/Ol 981/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Matczak (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Tadeusz Lipiński Sędzia WSA Adam Matuszak Protokolant Karolina Hrymowicz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 kwietnia 2009 r. sprawy ze skargi L. D. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie warunków zabudowy I. uchyla zaskarżoną decyzję i utrzymaną nią w mocy decyzję Prezydenta Miasta z "[...]"; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącego L. D. kwotę 500 zł (słownie: pięćset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego; III. orzeka, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu.

Uzasadnienie

Wnioskiem z 31 października 2006r. L.D. wystąpił do Prezydenta Miasta o wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla inwestycji przedstawionej w załączonej koncepcji. Na wezwanie organu inwestor uzupełnił złożony wniosek wyjaśniając, iż planowane przedsięwzięcie ma polegać na budowie budynku mieszkalno - usługowego na działce nr 1/6, obręb 11 w P.

Pismem z 1 marca 2007r. inwestor zweryfikował wniosek podając, iż w piwnicy budynku będą znajdowały się miejsca parkingowe - 7 szt. oraz komórki lokatorskie, w parterze usługi i handel z powierzchnią sprzedaży około 115 m -, zaś I, II piętro wraz z poddaszem mają stanowić kondygnacje mieszkalne, gdzie przewidziano 6 mieszkań.

Decyzją z dnia 29 czerwca 2007r., działająca z upoważnienia Prezydenta Miasta Zastępca Dyrektora Wydziału Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta odmówiła ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego wielorodzinnego z usługami w parterze i garażem podziemnym przy ul. S. w P. na działce nr 1/6 w obrębie 11.

Podano, iż z zebranego materiału dowodowego wynika, że złożony wniosek programowo i merytorycznie nie różni się od wniosku tego inwestora z 16 lutego 2006r. dotyczącego ustalenia warunków zabudowy dla analogicznej inwestycji zakończonego decyzją z 29 maja 2006r. odmawiającą ustalenia warunków zabudowy. Wskazano, iż powody wcześniejszej odmowy w znacznej mierze pozostają aktualne, gdyż na objętym wnioskiem terenie nie ma obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego, zatem wydanie decyzji ustalającej warunki zabudowy możliwe jest tylko w przypadku spełnienia warunków określonych w art. 61 ust. 1 pkt 1-5 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Podano, iż działka od strony wschodniej graniczy z głównym ciągiem pieszym, łączącym osiedle z przystankiem komunikacji miejskiej, wzdłuż którego oraz w bezpośrednim sąsiedztwie działki zlokalizowane są plac zabaw dla dzieci oraz miejsca wypoczynku dla osób starszych, które w przypadku realizacji zamierzenia inwestora ulegną znacznej degradacji. Wskazano, iż planowane zamierzenie nie spełnia warunku określonego w art. 61 ust. 1 pkt 1 ustawy, gdyż działki znajdujące się w sąsiedztwie nie są zabudowane w sposób pozwalający na określenie wymagań dotyczących nowej zabudowy w zakresie parametrów, cech i wskaźników zabudowy w tym formy architektonicznej oraz zagospodarowania terenu zgodnie z wnioskiem inwestora. Z analizy wskaźników kształtowania zabudowy wynika, iż zaproponowana linia zabudowy jest niezgodna z istniejącą czytelną linią, także rożne są wskaźniki zabudowy w stosunku do powierzchni działki, szerokość elewacji frontowej, czy też geometria dachu, które wskazują na dysproporcje pomiędzy istniejącymi obiektami a projektowanym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00