Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 23 kwietnia 2009 r., sygn. I SA/Łd 1342/08

 

Dnia 23 kwietnia 2009 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Arkadiusz Cudak Sędziowie: Sędzia NSA Paweł Janicki Sędzia WSA Cezary Koziński (spr.) Protokolant asystent sędziego Joanna Wegner po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 kwietnia 2009 roku sprawy ze skargi A. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w Ł. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości z tytułu podatku od nieruchomości oddala skargę.

Uzasadnienie

I SA/Łd 1342/08

UZASADNIENIE

W dniu 19 lutego 2008 r. "A" Sp. z o.o. z siedzibą w Ł. złożyła w Urzędzie Gminy A. wniosek z prośbą o umorzenie zaległości podatkowej w podatku od nieruchomości za okres od 1 lipca 2007 r. do 31 stycznia 2008 r. w łącznej kwocie 46.584 zł.

W uzasadnieniu wniosku Spółka wyjaśniła, iż przeważającym przedmiotem jej działalności jest kupno i sprzedaż nieruchomości. W związku z tym 14 czerwca 2007 r. nabyła dwie zabudowane nieruchomości od Wójta Gminy A. w celu wybudowania na nich budynków mieszkalnych. Jednakże na nabytych działkach znajdują się budynki w bardzo złym stanie technicznym i w 2008 r. Spółka zamierzała dokonać ich rozbiórki. Podatnik - jak stwierdzono - nie ponosi żadnych korzyści z posiadanych nieruchomości, a wręcz musi ponieść dodatkowe nakłady inwestycyjne na wyburzenie obiektów znajdujących się na tych nieruchomościach, co narusza jego zasoby finansowe i sprawia, że inwestycja będzie mniej rentowna. W celu wywiązania się z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości podatnik będzie zmuszony zaciągnąć kredyt (pożyczkę), a kosztami podatku od nieruchomości oraz kosztami zaciągniętej pożyczki zostanie pośrednio obciążona lokalna społeczność, czyli osoby, które zechcą nabyć lokale mieszkalne.

Podatnik zakwestionował stan techniczny budynków posadowionych na zakupionych gruntach oraz obowiązek zapłaty od nich podatku od nieruchomości. W ocenie strony, żądanie zapłaty podatku od nieruchomości z zastosowaniem stawek wskazanych przez organy podatkowe narusza konstytucyjną zasadę sprawiedliwości. Jeżeli dane aktywa nie mogą być wykorzystane w działalności gospodarczej, nie można obciążać podatnika najwyższą stawką podatkową obowiązującą w odniesieniu do aktywów służących faktycznie wykonywaniu działalności gospodarczej, ponieważ taki podatek wyczerpuje zdolność podatkową podatnika i w efekcie szkodzi gospodarce. Do wniosku o umorzenie zaległości podatkowych strona załączyła operat szacunkowy - "określenie wartości rynkowej nieruchomości gruntowej zabudowanej, położonej przy ul. A 83/85 w J. gmina A".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00