Wyrok WSA w Lublinie z dnia 30 kwietnia 2009 r., sygn. III SA/Lu 416/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jerzy Drwal (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Jadwiga Pastusiak, Sędzia NSA Maria Wieczorek, Protokolant Stażysta Radosław Kot, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 30 kwietnia 2009 r. sprawy ze skargi "A." A. P. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] sierpnia 2008 r. nr [...] w przedmiocie zakazu wykonywania działalności objętej wpisem do rejestru przechowawców akt osobowych i płacowych oddala skargę
Uzasadnienie
Decyzją Marszałka Województwa z dnia [...] lipca 2008 r. orzeczono zakaz wykonywania przez "A." Archiwum Prywatne spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w S. działalności objętej wpisem do rejestru przechowawców akt osobowych i płacowych. Decyzji tej nadano rygor natychmiastowej wykonalności.
W toku kontroli instancyjnej decyzją Nr [...] z dnia [...] sierpnia 2008 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy powyższą decyzję.
W uzasadnieniu Kolegium stwierdziło, iż organ I instancji zakazał przedsiębiorcy wykonywania działalności objętej wpisem do rejestru przechowawców akt osobowych i płacowych z uwagi na złożone i nieodpowiadające stanowi faktycznemu oświadczenie tegoż przedsiębiorcy o spełnianiu warunków do wykonywania działalności gospodarczej w zakresie przechowywania dokumentacji osobowej i płacowej.
Kolegium wyjaśniło, że mimo kontroli i zaleceń pokontrolnych przedsiębiorca nie usunął wskazanych uchybień, których charakter uzasadniał - zdaniem organu I instancji - stwierdzenie, iż stanowiły one rażące naruszenie warunków prowadzenia działalności w tym zakresie. Przedsiębiorca nie posiadał odpowiedniej bazy organizacyjno - technicznej, zapewniającej właściwe warunki przechowywania i udostępniania dokumentacji. Poza tym przechowywanie dokumentacji w warunkach niezgodnych z obowiązującymi przepisami naraża ją na możliwość częściowego lub całkowitego zniszczenia na skutek oddziaływania czynników atmosferycznych lub kradzieży, a okoliczności te negatywnie wpływają na możliwość realizacji wniosków osób uprawnionych do uzyskania stosownych informacji i dokumentów niezbędnych do ustalenia wymiaru emerytury lub renty.