Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 22 kwietnia 2009 r., sygn. I SA/Lu 80/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wiesława Achrymowicz, Sędziowie WSA Halina Chitrosz, NSA Irena Szarewicz-Iwaniuk (sprawozdawca), Protokolant Referent stażysta Julita Urbaś, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 22 kwietnia 2009 r. sprawy ze skargi A. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2007 r. I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Burmistrza Miasta z dnia [...] nr [...]; II. orzeka, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] wydaną po rozpatrzeniu odwołania A sp. z o.o. z siedzibą w [...] od decyzji Burmistrza Miasta [...] z dnia [...] w sprawie określenia wysokości zobowiązania w podatku od nieruchomości za 2007 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze [...] utrzymało w mocy decyzję organu I instancji.

W uzasadnieniu organ drugiej instancji wskazał, że decyzją z dnia [...] Burmistrza Miasta [...] określił A sp. z o.o. wysokość zobowiązania w podatku od nieruchomości za 2007 r. w kwocie 22.437 zł. W uzasadnieniu decyzji organ podatkowy wskazał, iż spółka złożyła deklarację na podatek od nieruchomości, w której wykazała do opodatkowania grunty "pozostałe" oraz wartość budowli. W wyniku wezwania, spółka w dniu 16 października 2007 r. przedłożyła korektę deklaracji, w której ponownie wykazała te same przedmioty opodatkowania. Organ podatkowy mając na względzie przepisy art. 21 § 3 Ordynacji podatkowej podjął czynności zmierzające do określenia wysokości zobowiązania podatkowego. W wyniku przeprowadzonego postępowania podatkowego organ podatkowy ustalił, że A sp. z.o.o. jest podmiotem gospodarczym wpisanym do Krajowego Rejestru Sądowego 11 października 2004 r. Aktem notarialnym nr [...] z dnia 8 sierpnia 2007 r. spółka nabyła prawo własności budynków i urządzeń oraz prawo wieczystego użytkowania gruntów o powierzchni 2,7556 ha obejmujące działki nr 138 i 140 położone w [...], sklasyfikowane w ewidencji gruntów symbolem "Bi". Do opodatkowania spółka wykazała grunty jako "pozostałe", budowle o wartości 152.900 zł. Wartość budowli przyjęto z aktu notarialnego. W ocenie organu wartość ta była nieprawidłowa, gdyż w akcie notarialnym wpisano cenę budynków i budowli jako wartość łączną, podczas gdy do opodatkowania podatkiem od nieruchomości przyjmuje się odrębnie budowle, dla których podstawę opodatkowania stanowi ich wartość i odrębnie budynki, dla których podstawę opodatkowania stanowi ich powierzchnia użytkowa. Zdaniem organu podatkowego, nieprawidłowości dotyczyły również gruntów, które spółka zadeklarowała jako "pozostałe", zamiast jako związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00