Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 30 kwietnia 2009 r., sygn. III SA/Gd 18/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Anna Orłowska Sędziowie: Sędzia WSA Felicja Kajut (spr.) Sędzia WSA Elżbieta Kowalik-Grzanka Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Beata Kaczmar po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 kwietnia 2009 r. sprawy ze skargi "A" Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia 7 listopada 2008 r. nr [...], [...] w przedmiocie weryfikacji zgłoszenia celnego co do klasyfikacji taryfowej towaru oddala skargę.

Uzasadnienie

W dniu 2 lutego 2007 r. Agencja Celna [...]. działająca z upoważnienia "A" Spółki z o. o. z siedzibą w P., dokonała zgłoszenia celnego, wnioskując o objęcie procedurą dopuszczenia do obrotu towar pod nazwą "koncentrat białek serwatkowych" (kod towaru 3502 20 99 00, stawka celna 16,7 EURO za 100 kg, stawka podatku VAT 22 %).

Zgłoszenie spełniało wymogi formalne, zostało więc przyjęte i zarejestrowane pod numerem [...].

W następstwie kontroli Urzędu Celnego w E. przeprowadzonej w siedzibie w/w podmiotu oraz opinii Centralnego Laboratorium Izby Celnej w W. ustalono, że importowany koncentrat był w postaci proszku. Wobec tego nasunęły się wątpliwości co do prawidłowości klasyfikacji taryfowej towaru zgłoszonego przez stronę.

Po wszczęciu i przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego Naczelnik Urzędu Celnego w dniu 19 czerwca 2008 r. wydał decyzję nr [...], w której dokonał zmiany klasyfikacji importowanego towaru na kod CN 3502 20 91 00, określił niezaksięgowaną kwotę cła w wysokości 75.531,00 zł oraz określił podatek od towarów i usług w wysokości 74.408,00 zł.

W uzasadnieniu przedmiotowego rozstrzygnięcia organ I instancji wskazał, że z dokumentów przedstawionych przez Urząd Celny w E. jak również dokumentów dołączonych do zgłoszenia celnego, tj. certyfikatu analizy z dnia 3 stycznia 2007 r. i faktury nr [...] wynika bezspornie, iż importowany towar ma postać proszku. Przesądza o tym skład fizykochemiczny ilościowy i jakościowy, który podaje wilgotność produktu wynoszącą 5 % jak i 80 % stężenie koncentratu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00