Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 27 marca 2009 r., sygn. III SA/Wa 2965/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Długosz-Szyjko, Sędziowie Sędzia WSA Hieronim Sęk, Asesor WSA Aneta Trochim-Tuchorska (sprawozdawca), Protokolant Ewa Rutkowska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 marca 2009 r. sprawy ze skargi R.G. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] lipca 2008 r. nr [...] w przedmiocie dopuszczenia do udziału w postępowaniu w sprawie ustalenia wysokości podatku od nieruchomości 1) stwierdza nieważność zaskarżonego postanowienia, 2) określa, że postanowienie którego nieważność stwierdzono nie może być wykonane w całości, 3) zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. na rzecz R.G. kwotę 100 zł (słownie: sto złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Jak wynika z akt sprawy postanowieniem z dnia [...] kwietnia 2008 r., nr [...] Prezydent W. - powołując się na art. 143, art. 216 w związku z art. 133 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - orzekł o dopuszczeniu R. G. do udziału w postępowaniu w sprawie ustalenia podatku od nieruchomości za nieruchomość położoną w W. przy ul. L. [...], działka ew. nr [...] z obrębu [...]. W postanowieniu zawarto pouczenie, że przysługuje na nie zażalenie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. Postanowienie to zostało doręczone R. G. oraz E. D. w dniu [...] kwietnia 2008 r.

W dniu 21 kwietnia 2008 r. zażalenie na powyższe postanowienie złożył E. D., wnosząc o jego uchylenie. Podniósł, że jest ono sprzeczne z zapadłymi wcześniej decyzjami. Cytowany w uzasadnieniu postanowienia akt notarialny zawiera tylko oświadczenia stron, spisane w obecności notariusza. Moc prawną aktu notarialnego określa dokładnie zapis w § 8.2, w którym strony oświadczyły, że: w skład spadku nie wchodzą nieruchomości, rzeczy ruchome, prawa użytkowania wieczystego. Podkreślił, iż A. P. nie posiadała ani nie nabyła prawa materialnego jako jedyna spadkobierczyni do przedmiotowej nieruchomości, aby nią prawnie dysponować. Zgodnie z zasadą ogólną, nie można przenieść więcej praw niż się samemu posiada. W postępowaniu administracyjnym przy zameldowaniu na pobyt stały, wnioski A. P. nie były rozpatrywane przez sąd administracyjny, ponieważ nie była stroną. Wyłącznie w wydziale budżetowo-księgowym R. G. został uznany za stronę. Decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego [...] nie została uchylona, zmieniona lub unieważniona przez sąd administracyjny. W ocenie E. D. postanowienie organu I instancji świadczy o braku znajomości pełnej dokumentacji bądź przekroczeniu uprawnień funkcjonariusza publicznego (art. 231 kk) lub innych czynnikach. W uzasadnieniu postanowienia występuje fałsz intelektualny (art. 271 kk). Ponadto zasygnalizował o popełnieniu przestępstwa przez używanie dokumentu, w którym potwierdzono nieprawdę (art. 273 kk).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00