Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 26 marca 2009 r., sygn. VI SA/Wa 2440/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Pamela Kuraś-Dębecka (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Magdalena Bosakirska Sędzia WSA Andrzej Czarnecki Protokolant Monika Staniszewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 marca 2009 r. sprawy ze skargi J. P. na postanowienie Komendanta Policji z dnia [...] lipca 2008 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia niedopuszczalności odwołania 1. uchyla zaskarżone postanowienie; 2. stwierdza, że uchylone postanowienie nie podlega wykonaniu.

Uzasadnienie

Zaskarżonym postanowieniem z [...] lipca 2007 r., Komendant Policji działając na podstawie z art. 134 k.p.a. w związku z art. 107 § 1 k.p.a. stwierdził niedopuszczalność odwołania wniesionego przez J. P.

Powyższe rozstrzygnięcie zapadło na podstawie następującego stanu faktycznego i prawnego:

W dniu [...] kwietnia 2008 roku, nałożono na przedsiębiorcę J. P. (skarżący), karę pieniężną w wysokości 11.500 zł. W dniu [...] maja 2008 r. strona złożyła odwołanie. Stwierdzając niedopuszczalność tego odwołania Komendant Policji powołując się na przepis art. 107 § 1 k.p.a. stwierdził, iż pisma organu administracyjnego, zawierające rozstrzygnięcie w sprawie załatwionej decyzją administracyjną należy uznać za decyzję, mimo iż nie posiadają one w pełni formy przewidzianej w art. 107 k.p.a., jeżeli zawierają minimum elementów niezbędnych do zakwalifikowania ich jako decyzji. Do takich elementów zaliczyć należy oznaczenie organu wydającego decyzję, wskazanie jej adresata, rozstrzygnięcie w sprawie oraz podpis osoby reprezentującej organ administracji. Brak któregokolwiek z tych elementów nie pozwala zakwalifikować pisma organu jako decyzji administracyjnej (wyrok NSA z 27 lipca 1997 r., I SA 1509/98, niepublikowany.) i wpływa na uznanie tego pisma jako "nie - aktu", tj. aktu, który nie ma skuteczności w sferze prawnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00