Wyrok WSA w Warszawie z dnia 5 marca 2009 r., sygn. I SA/Wa 1781/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Emilia Lewandowska Sędzia WSA Elżbieta Sobielarska (spr.) Asesor WSA Przemysław Żmich Protokolant Jolanta Dominiak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 marca 2009 r. sprawy ze skargi L. W. na decyzję Prezesa Rady Ministrów z dnia [...] września 2008 r. nr [...] w przedmiocie zwrotu kosztów kształcenia oddala skargę.
Uzasadnienie
Prezes Rady Ministrów decyzją z dnia [...] września 2008 r. nr [...] po rozpoznaniu wniosku L. W. o ponowne rozpatrzenie sprawy zakończonej decyzją Prezesa Rady Ministrów z dnia [...] maja 2008 r. nr [...] uchylił powyższą decyzję w części i orzekł zwrot przez L. W. połowy kosztów kształcenia w Krajowej Szkole Administracji Publicznej w kwocie [...] zł.
W uzasadnieniu organ przedstawił następująco stan faktyczny.
W dniu 6 czerwca 2008 r. do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wpłynął wniosek z dnia 1 czerwca 2008 r. L. W. o ponowne rozpatrzenie sprawy dotyczącej obowiązku zwrotu przez niego kosztów kształcenia w Krajowej Szkole Administracji Publicznej. (Decyzja Krajowej Szkole Administracji Publicznej z dnia [...] maja 2008 r. nr [...], orzekająca zwrot przez L. W. kosztów kształcenia w kwocie [...] zł.).
We wniosku L. W. zwrócił się o uchylenie powyższej decyzji z dnia [...] maja 2008 r. i umorzenie postępowania w sprawie, ewentualnie o zmianę decyzji i orzeczenie zwrotu połowy kosztów kształcenia. Decyzji zarzucił naruszenie prawa materialnego poprzez:
1. niezastosowanie przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa, zgodnie z którymi ostateczny termin wydania decyzji minął z dniem 1 stycznia 2004 r.,
2. niezastosowanie przepisów rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 października 1999 r. w sprawie stypendiów i innych kosztów kształcenia w Krajowej Szkole Administracji Publicznej w brzmieniu obowiązującym w dniu skreślenia go z listy słuchaczy KSAP.
Podniósł, że w sprawie w postępowaniu I instancji niewłaściwie zastosowano przepisy rozporządzenia obowiązujące w dniu wydania decyzji, w wyniku czego orzeczono zwrot kosztów kształcenia w całości w miejsce obowiązującego wówczas zwrotu połowy kosztów kształcenia, czym naruszono zasadę lex retro non agit.