Wyrok WSA w Warszawie z dnia 3 marca 2009 r., sygn. VI SA/Wa 2450/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maria Jagielska Sędziowie Sędzia WSA Halina Emilia Święcicka Sędzia WSA Olga Żurawska - Matusiak (spr.) Protokolant Agnieszka Gajewiak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 marca 2009 r. sprawy ze skargi Prezydenta Miasta R. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] września 2008 r. nr [...] w przedmiocie zezwolenia na uprzywilejowanie w ruchu drogowym pojazdów oddala skargę
Uzasadnienie
Decyzją z [...] września 2008 r. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji utrzymał w mocy swoją decyzję z [...] czerwca 2008 r. umarzającą postępowanie administracyjne wszczęte na wniosek Prezydenta Miasta R. (dalej jako skarżący) w sprawie wydania zezwolenia na uprzywilejowanie w ruchu drogowym pojazdów Straży Miejskiej w R.
Do wydania powyższej decyzji doszło w następującym stanie sprawy.
Wnioskiem z [...] czerwca 2007 r. Prezydent Miasta R. wystąpił o wydanie zezwolenia na uprzywilejowanie w ruchu drogowym 3 pojazdów będących w dyspozycji Straży Miejskiej w R.
Decyzją z [...] sierpnia 2007 r. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji odmówił wydania powyższego zezwolenia, uznając że istotą działalności Straży Miejskiej nie jest stałe ratowanie życia i zdrowia ludzkiego, lecz zapobieganie powstawaniu i likwidacji zagrożeń, które mogą wystąpić. Działania te mają charakter zapobiegawczo-prewencyjny, który nie wymaga przemieszczania się po drogach pojazdów z pominięciem obowiązujących przepisów o ruchu drogowym. Organ uznał, że skoro zgodnie z art. 53 ust. 1 pkt 12 ustawy z 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r., Nr 108, poz. 908 z późn. zm.) możliwość uprzywilejowania pojazdów dotyczy jedynie przypadków bezpośrednich, faktycznych działań związanych z ratowaniem życia lub zdrowia ludzkiego, to w rozpatrywanej sprawie nie zachodzą przesłanki do wydania zezwolenia. Powyższa decyzja, wobec nie skorzystania przez skarżącego z możliwości złożenia wniosku o ponowne rozpoznanie sprawy, stała się ostateczna.