Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 20 marca 2009 r., sygn. III SA/Wa 3079/08

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Grażyna Nasierowska (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Jerzy Płusa, Sędzia WSA Hieronim Sęk, Protokolant Lidia Wasilewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 marca 2009 r. spraw ze skarg S. Sp. z o.o. z siedzibą w W. na decyzje Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia z dnia [...] sierpnia 2008 r. nr [...] nr [...] nr [...] w przedmiocie określenia prawidłowej wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług oddala skargi

 

UZASADNIENIE

Zaskarżonymi trzema decyzjami z [...] sierpnia 2008 r. Dyrektor Izby Celnej w W. utrzymał w mocy decyzje Naczelnika Urzędu Celnego [...] w W. z [...] listopada 2006 r., określające Skarżącej - S.. sp. z o.o. w W. prawidłowe wysokości zobowiązań w podatku od towarów i usług.

W dniach [...] marca 2001 r. Skarżąca dokonała trzech zgłoszeń celnych importowanych [...], które objęto procedurą dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym. Zadeklarowana przez nią wartość celna tych [...] została następnie zakwestionowana, gdyż w wyniku kontroli ujawniono, zawartą w dniu [...] października 1997 r. umowę dotyczącą premii finansowych. Na mocy tej umowy L. z siedzibą we F. - sprzedawca towaru, zobowiązał się przyznać Skarżącej premię finansową, wyliczoną na podstawie warunków zapłaty oraz zrealizowanego poziomu zakupów. W efekcie kwoty zapłacone za dostawy - po uwzględnieniu premii finansowych - były niższe od deklarowanych w zgłoszeniach celnych. Z uwagi jednak na upływ 3-letniego terminu i wynikającą z tego niemożność wydania decyzji w sprawie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe organ I instancji decyzjami z [...] listopada 2006 r. określił wartość celną towarów na potrzeby określenia prawidłowej wysokości zobowiązania podatkowego w podatku VAT. Zauważył, że podstawą wymiaru cła jest wartość transakcyjna, tj. cena faktycznie zapłacona lub należna za towar, przy czym cena ta nie jest elementem pojęcia stanu towaru w dniu zgłoszenia celnego. Oznacza to, że może być ona w późniejszym czasie zmieniona, jeżeli od samego początku (tzn. jeszcze przed zgłoszeniem celnym) istniały okoliczności wskazujące, że cena ta powinna być inna niż została podana.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00