Orzeczenie
Wyrok WSA w Warszawie z dnia 20 marca 2009 r., sygn. III SA/Wa 3079/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Grażyna Nasierowska (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Jerzy Płusa, Sędzia WSA Hieronim Sęk, Protokolant Lidia Wasilewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 marca 2009 r. spraw ze skarg S. Sp. z o.o. z siedzibą w W. na decyzje Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia z dnia [...] sierpnia 2008 r. nr [...] nr [...] nr [...] w przedmiocie określenia prawidłowej wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług oddala skargi
UZASADNIENIE
Zaskarżonymi trzema decyzjami z [...] sierpnia 2008 r. Dyrektor Izby Celnej w W. utrzymał w mocy decyzje Naczelnika Urzędu Celnego [...] w W. z [...] listopada 2006 r., określające Skarżącej - S.. sp. z o.o. w W. prawidłowe wysokości zobowiązań w podatku od towarów i usług.
W dniach [...] marca 2001 r. Skarżąca dokonała trzech zgłoszeń celnych importowanych [...], które objęto procedurą dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym. Zadeklarowana przez nią wartość celna tych [...] została następnie zakwestionowana, gdyż w wyniku kontroli ujawniono, zawartą w dniu [...] października 1997 r. umowę dotyczącą premii finansowych. Na mocy tej umowy L. z siedzibą we F. - sprzedawca towaru, zobowiązał się przyznać Skarżącej premię finansową, wyliczoną na podstawie warunków zapłaty oraz zrealizowanego poziomu zakupów. W efekcie kwoty zapłacone za dostawy - po uwzględnieniu premii finansowych - były niższe od deklarowanych w zgłoszeniach celnych. Z uwagi jednak na upływ 3-letniego terminu i wynikającą z tego niemożność wydania decyzji w sprawie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe organ I instancji decyzjami z [...] listopada 2006 r. określił wartość celną towarów na potrzeby określenia prawidłowej wysokości zobowiązania podatkowego w podatku VAT. Zauważył, że podstawą wymiaru cła jest wartość transakcyjna, tj. cena faktycznie zapłacona lub należna za towar, przy czym cena ta nie jest elementem pojęcia stanu towaru w dniu zgłoszenia celnego. Oznacza to, że może być ona w późniejszym czasie zmieniona, jeżeli od samego początku (tzn. jeszcze przed zgłoszeniem celnym) istniały okoliczności wskazujące, że cena ta powinna być inna niż została podana.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right