Orzeczenie
Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 25 marca 2009 r., sygn. I SA/Sz 769/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Alicja Polańska, Sędziowie Sędzia WSA Kazimierz Maczewski, Sędzia WSA Joanna Wojciechowska (spr.), Protokolant Lidia Maląg, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 25 marca 2009 r. sprawy ze skargi "P." Spółki z o.o. z siedzibą w S. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia [...] nr [...] w przedmiocie stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oddala skargę
Uzasadnienie
[...] Spółka z o.o. z siedzibą w S. w dniu [...] r. złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla usług spedycyjnych, polegających na pracach manewrowych wagonów na torach ładunkowych nabrzeży portowych.
W powyższym wniosku Spółka wskazała, że świadczy usługi spedycyjne i agencji celnej (o których mowa w art. 83 ust. 1 pkt 9, 9a, 17, 19, 21, 23 oraz w art. 83 ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług), służące bezpośrednim potrzebom środków transportu morskiego i ich ładunkom, zaklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług do grupy [...]. Usługi spedycji i pośrednictwa świadczone przez Spółkę obejmują swoim zakresem m.in.: organizację transportu drogowego, transportu morskiego, przeładunków w porcie, podstawiania i zabierania próżnych oraz ładownych wagonów kolejowych, kontrolę stanu technicznego wagonów kolejowych podstawionych bądź zdanych w porcie oraz przygotowanie stosownych dokumentów. Usługi świadczone są dla kontrahentów krajowych, wewnątrz unijnych, jak i z krajów trzecich. Przedmiotem zlecenia spedycji mogą być wszelkie czynności prawne i faktyczne związane z przewozem, m.in.: przyjęcie/zdanie, podstawienie/zabranie wagonów kolejowych, wypełnienie dokumentów przewozowych, zawarcie umowy przewozu, dostarczenie przesyłki przewoźnikowi, zawarcie umowy ubezpieczenia, załatwienie formalności celnych, itp. Wykonanie usług zlecane jest przez wnioskodawcę (w imieniu kontrahenta-zleceniodawcy) różnym podwykonawcom (krajowym i zagranicznym). Przeważająca część tych usług wykonywana jest na terenie portu krajowego. Wnioskodawczyni podała również, że obsługuje wszystkie rodzaje ładunków przywożonych lub wywożonych drogą morską i lądową. Często świadczona usługa obejmuje jedynie pewną część całego cyklu wysłania towaru poza granice Polski lub sprowadzenia do Polski (m.in. usługi wykonywanie prac manewrowych wagonów na torach ładunkowych nabrzeży portowych, podstawianie i zabieranie próżnych oraz ładownych wagonów na/z bocznic kolejowych na terenie portu, sprawdzenie stanu technicznego wagonów). Zawsze jednak usługi te związane są z obsługą ładunków na obszarze polskich portów morskich z przeznaczeniem do załadunku na lub wyładowanych z morskich środków transportu. Podstawą do wykonania usługi jest zaś pisemne zlecenie złożone przez zamawiającego (odbiorcę usługi). Zlecenia obejmują różnego rodzaju usługi występujące jako zespół czynności związanych z ładunkiem, np. przed załadunkiem lub po wyładunku towaru w porcie, takich jak: przyjęcie/zdanie wagonów pod względem technicznym, podstawienie/zabranie wagonów, prace manewrowe, organizacja transportu lądowego (w omawianej sytuacji kolejowego), organizacja odprawy celnej, wystawienie dokumentów itp. Spółka na podstawie pierwotnego obciążenia (faktur otrzymanych), wystawiając fakturę swojemu zleceniodawcy z tytułu kompleksowej usługi spedycyjnej, obciąża go również kosztami podstawienia i zdania wagonów w porcie.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right