Orzeczenie
Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 12 marca 2009 r., sygn. I SA/Po 16/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Małecki Sędziowie Sędzia NSA Sylwia Zapalska Sędzia WSA Małgorzata Bejgerowska (spr.) Protokolant: st. sekr. sąd. Ewa Szydłowska po rozpoznaniu w dniu 12 marca 2009 r. na rozprawie sprawy ze skargi M. W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2006 r. oddala skargę /-/ M. Bejgerowska /-/ J. Małecki /-/ S. Zapalska
Uzasadnienie
Naczelnik Urzędu Skarbowego decyzją z dnia [...], nr [...], wydaną na podstawie art. 15, art. 21 § 1 pkt 1, § 3, art. 23 § 2, art. 193 § 1 i 6, art. 207, art. 274c § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r., nr 8, poz. 60 ze zm. - dalej w skrócie: "O.p."), art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 41 ust. 1, art. 88 ust. 1 pkt 2, art. 99 ust. 12 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm. - dalej w skrócie: "u.p.t.u."), określił dla MW nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym za miesiące [...] oraz wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za miesiące [...].
Z uzasadnienia decyzji organu pierwszej instancji wynika, że w [...] MW prowadziła pod nazwą A działalność gospodarczą, która polegała na świadczeniu usług transportowych wewnątrzwspólnotowych. W wyniku przeprowadzonej kontroli podatkowej stwierdzono nieprawidłowości w zakresie rozliczania z budżetem podatku od towarów i usług w [...], które polegały na bezpodstawnym odliczeniu podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakupy paliwa od B - K K z siedzibą w K za kwotę netto [...], podatek VAT [...]. Jak ustalił organ pierwszej instancji, z przedłożonych i zaewidencjonowanych faktur VAT wystawionych przez B wynika, że w firmie tej, na stacjach położonych w W, K oraz S, zakupiono [...] litrów oleju napędowego (na ogólną ilość [...] litrów paliwa zakupionego w [...]). Na podstawie analizy przedłożonych dokumentów organ podatkowy stwierdził, że zarówno w dacie wystawienia faktur, jak i w dacie sprzedaży, wskazane w fakturach samochody znajdowały się poza miejscem położenia stacji należących do B (w przeważającej większości przypadków - poza terytorium Polski). Z wyjaśnień złożonych przez podatniczkę MW w toku postępowania kontrolnego wynikało, iż zakupy paliwa na stacjach należących do KK odbywały się w miarę posiadania przez przedsiębiorstwo wolnych środków pieniężnych, samo zaś paliwo odbierane było sukcesywnie do potrzeb (wyjaśnienia z dnia [...]). Nie dokonywano rozliczeń zużycia paliwa przez poszczególnych kierowców. Płatności za paliwo zakupione w B regulowano płacąc każdorazowo gotówką, brak jest przy tym potwierdzeń odbioru gotówki. Podatniczka nie dokonywała rozliczeń w zakresie ilościowego zużycia paliwa, ani nie kontrolowała zatrudnianych przez siebie kierowców, ponieważ miała do nich pełne zaufanie. Przy czym nie zawsze numer rejestracyjny pojazdu widniejący w fakturach VAT był tożsamy z numerem rejestracyjnym pojazdu faktycznie dokonującego tankowania.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right