Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 6 marca 2009 r., sygn. I SA/Po 1129/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Włodzimierz Zygmont Sędzia NSA Maria Skwierzyńska (spr.) Sędzia WSA Szymon Widłak Protokolant st. sekr. sąd. Alicja Ajnbacher po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 06 marca 2009r. sprawy ze skargi AP na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia [...] sierpnia 2006r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od stycznia do grudnia 2002r. oddala skargę /-/ S. Widłak /-/ W. Zygmont /-/ M. Skwierzyńska

Uzasadnienie

W oparciu o ustalenia kontroli źródłowej przeprowadzonej w firmie A. P. prowadzącego działy specjalne produkcji rolnej w zakresie hodowli i chowu drobiu rzeźnego z siedzibą w L., Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w P. decyzją z dnia [...]. określił podatnikowi zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2002r.

W uzasadnieniu decyzji w. w. organ stwierdził, że podatnik w 2002r. prowadził działalność w zakresie sprzedaży drobiu. Sprzedaż ta odbywała się na rzecz jednego podmiotu gospodarczego - podatnika podatku od towarów i usług. A. P. jako rolnik ryczałtowy w w/w okresie nie prowadził żadnych ksiąg podatkowych, ani ewidencji i był opodatkowany w oparciu o normy szacunkowe dochodu. Przy sprzedaży drobiu korzystał ze zwolnienia od podatku od towarów i usług w oparciu o art. 7 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 8 stycznia1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. który stanowi, że zwalnia się od podatku od towarów i usług sprzedaż produktów rolnych, z wyjątkiem importu dokonywanego przez rolnika ryczałtowego.

Podatnik - wezwany do przedłożenia informacji o wielkości osiągniętych w 2000r. przychodów netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych - wykazał przychody w wysokości [...] zł brutto, co daje kwotę przychodu netto [...]. Kwota ta przekroczyła zatem wartość [...] euro w przeliczeniu na walutę polską. Organ pierwszej instancji uznał w tej sytuacji, że wobec osiągnięcia przychodów netto za rok 2000 przekraczających równowartość w walucie polskiej [...] euro - podatnik na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości zobowiązany był do prowadzenia z dniem 1 stycznia 2001 ksiąg rachunkowych, bowiem przepisy ustawy o rachunkowości stosuje się m.in. do mających siedzibę lub miejsce sprawowania zarządu na terytorium RP osób fizycznych, jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej [...] euro. A zatem cały obrót podatnika ze sprzedaży od 1 stycznia 2001r. podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Nadto wskazano, że obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych ustalony został również w oparciu o art. 24a ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych dotyczy m.in. osób fizycznych, jeżeli ich przychody, w rozumieniu art. 14 tej ustawy za poprzedni rok podatkowy wyniosły w walucie polskiej co najmniej równowartość kwoty określonej w euro w przepisach o rachunkowości. W tym stanie rzeczy stwierdzono, że A. P. utracił prawo do zwolnienia z podatku od towarów i usług.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00