Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 31 marca 2009 r., sygn. II SA/Op 22/09

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Bogusz Sędziowie Sędzia WSA Ewa Janowska Sędzia WSA Elżbieta Kmiecik (spr.) Protokolant St. sekretarz sądowy Joanna Szyndrowska po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 24 marca 2009 r. sprawy ze skargi J. M. na decyzję Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Opolu z dnia [...] nr [...] w przedmiocie równoważnika pieniężnego za brak lokalu mieszkalnego oddala skargę.

 

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia [...], Nr [...], Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Prudniku na podstawie art. 104 oraz art. 162 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r., Nr 98, poz. 1071 ze zm.), zwanej dalej K.p.a. w związku z art. 78 ust. 3 oraz art. 83 ust. 5 pkt 5 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 o Państwowej Straży Pożarnej (tekst. jedn. Dz. U. z 2006 r. Nr 96, poz. 667 ze zm.), w sprawie utraty przez J. M. uprawnienia do równoważnika pieniężnego za brak lokalu mieszkalnego stwierdził w punkcie pierwszym utratę uprawnienia do pobierania równoważnika pieniężnego za brak lokalu mieszkalnego z dniem 19 lutego 2008 r., natomiast w drugim wygaśnięcie decyzji własnej Nr [...] z dnia 29 lipca 2003 r. w sprawie przyznania równoważnika pieniężnego za brak lokalu mieszkalnego.

W uzasadnieniu decyzji organ podał, że decyzją Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Prudniku z dnia 21 stycznia 2008 r. J. M. został z dniem 19 lutego 2008 r. zwolniony ze służby w Państwowej Straży Pożarnej w trybie art. 43 ust. 2 pkt 5 ustawy o Państwowej Straży Pożarnej i stąd też okoliczność ta stanowi podstawę do stwierdzenia utraty uprawnienia do pobierania równoważnika za brak lokalu mieszkalnego.

Odwołanie od powyższej decyzji złożył J. M. podnosząc, że przepis art. 78 ust. 2 ustawy o Państwowej Straży Pożarnej określa enumeratywnie i precyzyjnie przypadki, w których następuje utrata prawa do równoważnika pieniężnego za brak lokalu mieszkalnego. Zarzucił, że żadna z tych przyczyn nie wystąpiła w niniejszej sprawie, a wskazany przez organ przepis art. 43 ust. 5 pkt 3 ustawy dotyczy zwolnienia strażaka ze służby i nie został wymieniony jako przesłanka utraty prawa do świadczenia. W związku z tym w decyzji nie wskazano rzeczywistego powodu wygaśnięcia decyzji z dnia 23 lipca 2003r., a tym samym, przepis art. 162 § 1 pkt 1 K.p.a. nie został skonsumowany, gdyż nie wskazano nakazu prawa upoważniającego do wygaszenia decyzji, ani nie wskazano jaki ważny interes publiczny został naruszony. Z tego względu zarzucił organowi, że przytoczone podstawy prawne nie spełniają wymogu uzasadnienia faktycznego decyzji, co stanowi naruszenie art. 107 § 3 K.p.a.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00