Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 11 marca 2009 r., sygn. II SA/Lu 815/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Witold Falczyński (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia NSA Leszek Leszczyński, Sędzia WSA Ewa Ibrom,, Protokolant Starszy referent Beata Basak, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 25 lutego 2009 r. sprawy ze skargi Spółka A. w L. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji dotyczącej zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie odbierania odpadów komunalnych oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 3 września 2004 r. nr [...] Prezydent Miasta Lublin na podstawie art. 7 ust. 1 pkt. 1 ust. 2 i 6 oraz art. 9 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. Nr 132, poz. 622 ze zm.) udzielił "A" Spółka Akcyjna z siedzibą w Lublinie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości w granicach administracyjnych Miasta Lublin.

Pismem z dnia 21 marca 2007 r. "B" S.A. wniosła o stwierdzenie nieważności ww. decyzji Prezydenta Miasta Lublin, zarzucając jej naruszenie art. 9 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach poprzez wydanie decyzji sprzecznej z uchwałą "Plan Gospodarki odpadami dla miasta Lublin", co wyczerpuje przesłankę stwierdzenia nieważności decyzji zawartą w art. 156 § 1 pkt 2 k.p.a. Wnioskodawca podniósł także, że przedmiotowa decyzja była niewykonalna w dniu jej wydania, w razie jej wykonania stanowiłaby czyn zagrożony karą oraz zawiera wadę powodująca jej nieważność z mocy prawa tj. wyczerpuje przesłanki z art. 156 § 1 pkt 5, 6 i 7 k.p.a,

Po rozpoznaniu tego wniosku, Samorządowe Kolegium Odwoławcze decyzją z dnia 29 [...] 2008 r. nr [...] odmówiło stwierdzenia nieważności przedmiotowej decyzji. W uzasadnieniu Kolegium wskazało, że przepis art. 156 k.p.a. w sposób enumeratywny wskazuje na przesłanki uzasadniające stwierdzenie nieważności decyzji administracyjnej. W ocenie organu jednak żadna z tych przesłanek w przedmiotowej sprawie nie zaistniała. W odpowiedzi na zarzut, że skarżona decyzja została wydana w oparciu o fałszywe dokumenty, organ stwierdził, że z akt sprawy nie wynika, iż jest prowadzone jakiekolwiek postępowanie w sprawie fałszowania dokumentów stanowiących materiał dowodowy w przedmiotowej sprawie. Zdaniem Kolegium powyższy zarzut skarżącej mógłby być wzięty pod uwagę tylko wówczas, jeżeli przestępstwo fałszowania dokumentów stwierdzone zostałoby prawomocnym orzeczeniem sądu lub choćby złożono do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa fałszowania dokumentów. W świetle powyższego Kolegium uznało zarzut jako bezzasadny. Nie znajduje również potwierdzenia - zdaniem organu - zarzut strony pozbawienia jej możliwości uczestnictwa w postępowaniu dotyczącym wydania przedmiotowej decyzji. Stwierdzono przy tym, że może on być przesłanką wystąpienia z wnioskiem o wznowienie postępowania przed organem I instancji a nie stwierdzenia nieważności decyzji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00