Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 12 marca 2009 r., sygn. II SA/Ke 76/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dorota Chobian, Sędziowie Sędzia WSA Jacek Kuza (spr.), Sędzia WSA Sylwester Miziołek, Protokolant Starszy sekretarz sądowy Izabela Suchenia, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 12 marca 2009r. sprawy ze skargi J. Ł. na decyzję - rozkaz personalny Komendanta Wojewódzkiego Policji z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby w Policji oddala skargę.

Uzasadnienie

Rozkazem personalnym nr [...] z dnia [...] Komendant Wojewódzki Policji, na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 k.p.a., w zw. z art. 127 § 2 k.p.a., utrzymał w mocy rozkaz personalny Komendanta Policji nr [...] z dnia [...] o zwolnieniu ze służby w Policji z dniem 3 listopada 2008 r. policjanta w służbie stałej - J. Ł., zawieszonego w czynnościach służbowych.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ odwoławczy wskazał, że w dniu 22 września 2008 r. Komendant Policji uzyskał informację, że młodszy aspirant J. Ł. jest osobą skazaną za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego. W dniu 2 października 2008 r. do Komendy Policji wpłynął wyrok Sądu Rejonowego dla Warszawy - Woli z dnia 13 kwietnia 2007 r. sygn. akt V K 310/06, na mocy którego mł. asp. J. Ł. został uznany winnym tego, że w dniu 29 grudnia 1998 r. w W., działając wspólnie i w porozumieniu z innym policjantem, podczas wykonywaniu czynności służbowych związanych z zatrzymaniem P. P., przekroczyli swoje uprawnienia w ten sposób, że użyli wobec pokrzywdzonego środków przymusu bezpośredniego w ten sposób, że na terenie IV Komendy Rejonowej Policji W. - W. bili go pałką oraz kopali i bili rękami po całym ciele, czym narazili go na niebezpieczeństwo wystąpienia skutku w postaci doznania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu lub naruszenia narządów ciała i rozstroju zdrowia trwających dłużej niż 7 dni, tj. popełnienia występku z art. 231 § 1 kk w zbiegu z art. 158 § 1 kk w związku z art. 11 § 2 kk i za to w oparciu o art. 11 § 3 kk na podstawie art. 231 § 1 kk wymierzono mu karę pozbawienia wolności, którą warunkowo zawieszono na okres próby - 2 lat. Ponadto na podstawie art. 47 § 1 kk orzeczono wobec oskarżonego nawiązkę w kwocie 1.000 zł. Wyrokiem Sądu Okręgowego w Warszawie IX Wydział Karny z dnia 6 listopada 2007 r., wskazany wyrok Sadu Rejonowego dla Warszawy - Woli został utrzymany w mocy. Na podstawie takich informacji Komendant Policji wszczął postępowanie administracyjne w przedmiocie zwolnienia mł. aspiranta J. Ł. ze służby w Policji na podstawie art. 41 ust. 1 pkt 4 ustawy o Policji. W toku prowadzonego przez organ I instancji postępowania strona została poinformowana o możliwości uczestnictwa w postępowaniu na każdym jej etapie, o możliwości zapoznania się z aktami postępowania administracyjnego oraz o prawie wypowiedzenia się co do zgromadzonego materiału dowodowego. W dniu 23 października 2008 r. J.Ł. zapoznał się z materiałem dowodowym zgromadzonym w sprawie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00