Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 10 marca 2009 r., sygn. IV SA/Gl 756/08

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia NSA Tadeusz Michalik Sędziowie Sędzia WSA Beata Kalaga-Gajewska Sędzia WSA Teresa Kurcyusz-Furmanik (spr.) Protokolant st. sekr. sąd. Agnieszka Wita-Łyskawa po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 marca 2009 r. sprawy ze skargi J. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie dodatku mieszkaniowego 1. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta Z. z dnia [...] r. wydaną w rozpoznaniu wniosku nr [...], 2. przyznaje od Skarbu Państwa na rzecz adwokata K. R. kwotę [...]zł ([...] tytułem kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu.

 

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia [...]r. wydaną z upoważnienia Prezydenta Miasta Z., na podstawie art. 2 ust. 2, art. 4, art.5 ust. 3, art. 7 ust. 1 i 5 oraz art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 21 czerwca 2001r. o dodatkach mieszkaniowych (Dz. U. Nr 71 poz. 734 ze zm.), przyznano na rzecz H. K. i J. K. dodatek mieszkaniowy za okres od [...] do [...]r w wysokości [...]zł, w tym [...]zł ryczałtu na zakup opału.

Uzasadniając opisaną wyżej decyzję organ wskazał, iż w mieszkaniu H. K. i J. K. przeprowadzono wywiad środowiskowy, w trakcie którego ustalono, że prowadzą oni wspólne gospodarstwo domowe. Podstawą tego ustalenia było domniemanie prawne, co do prowadzenia wspólnego gospodarstwa małżonków, trwające tak długo, dopóki nie zostanie między nimi orzeczony rozwód. Zdaniem organu jedynie w wyroku rozwodowym sąd może ustalić o sposobie korzystania z lokalu zajmowanego dotychczas przez byłych małżonków i tylko w takiej sytuacji można uznać, że prowadzą oni odrębne gospodarstwa domowe. Dopiero taki stan rzeczy upoważniałby każdego z małżonków do ubiegania się o dodatek mieszkaniowy w odniesieniu do powierzchni lokalu zajmowanej na mocy wyroku sądowego. W sytuacji H. i J. K., którzy nie posiadają orzeczonego rozwodu lub separacji, w opinii organu, dodatek mieszkaniowy powinien zostać przyznany na rzecz obojga małżonków łącznie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00