Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 26 marca 2009 r., sygn. I SA/Gd 712/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Tomaszewska, Sędziowie Sędzia NSA Elżbieta Rischka, Sędzia WSA Ewa Wojtynowska (spr.), Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Agnieszka Zalewska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 26 marca 2009 r. sprawy ze skargi K. L. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia 21 sierpnia 2008 r. nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości w podatku od towarów i usług 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana; 3. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej na rzecz strony skarżącej kwotę 757 (siedemset pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 15 stycznia 2006 r. skarżąca K. L. wystąpiła z wnioskiem o umorzenie zaległości podatkowych w podatku od towaru i usług wynoszących 96.382,00 złotych wraz z odsetkami za zwłokę.

W uzasadnieniu wniosku skarżąca poniosła, że nie jest w stanie spłacić zaległości, gdyż samotnie wychowuje syna i mieszka w lokalu socjalnym w Domu Pomocy Społecznej. Zatrudniona jest w sklepie i uzyskuje wynagrodzenie w wysokości 1.126,00 złotych brutto. Wskazała, że zwróciła się do swego pełnomocnika - doradcę podatkowego z prośbą o odtworzenie stanu faktycznego prowadzonej przez ojca dziecka działalności gospodarczej, której dotyczą zaległości podatkowe. Strona wskazała, że przez cały okres wspólnego zamieszkania z ojcem dziecka nigdy w domu się nie przelewało, co wskazywałoby, że osiągane dochody nie mogły być tak wysokie, aby mogło powstać takie zadłużenie. Poinformowała, że nie jest w posiadaniu dokumentacji księgowej za okres, w którym powstały zaległości podatkowe, gdyż po śmierci osoby prowadzącej księgowość dokumentacji jej nie wydano. Rzeczywistym właścicielem firmy był M. M., który podpisywał zamówienia, umowy, faktury, dokumenty do banku w tym przelewy, wykonywał roboty.

Wnioskodawczyni wychowuje dziecko i ponosi w związku z tym koszty nauki i leczenia. Nie posiada żadnego majątku, z którego mogłaby spłacać powstałe zadłużenie, nie korzystała dotychczas z żadnej formy ulg podatkowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00