Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 13 lutego 2009 r., sygn. III SA/Wr 271/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Józef Kremis Sędziowie Sędzia WSA Bogumiła Kalinowska Sędzia WSA Jerzy Strzebińczyk (sprawozdawca) Protokolant Ewa Bogulak po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 13 lutego 2009 r. sprawy ze skargi [...] Spółki komandytowo-akcyjnej we W na decyzję D I C we W z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej za wykonywanie transportu bez wymaganej licencji oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją D I C we W - powołując się na art. 138 § 1 pkt 1 k.p.a., art. 4 pkt 4 lit. a), art. 5 ust. 1, art. 87 ust. 1 i art. 92 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2004 r. Nr 204, poz. 2088 z późn. zm., zwanej dalej w skrócie "u.t.d.") oraz pkt 1.1. załącznika do tej ustawy - utrzymał w mocy decyzję N U C we W z dnia [...] r. (Nr...), w której organ ten wymierzył spółce [...] we W karę pieniężną w kwocie [...] zł za wykonywanie transportu drogowego bez wymaganej licencji. Organ drugiej instancji podkreślił, że naruszenie wspomnianego obowiązku stwierdzono podczas kontroli dokumentów kierowanego przez F S samochodu marki [...][...] , Nr rej.[...] , o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej [...] tony.

W odwołaniu od pierwszoinstancyjnego rozstrzygnięcia strona zarzuciła błąd w ustaleniach faktycznych, polegający na przyjęciu, że osoba zatrudniona przez skarżącą spółkę na podstawie umowy zlecenia nie jest pracownikiem w rozumieniu art. 4 pkt 4 ustawy o transporcie drogowym. Zdaniem odwołującej się, umowa zlecenia nie stanowi podstawy do jej dyskwalifikowania jako umowy o pracę, wyłącznie z powodu swojej nazwy. W tym przypadku, wspomniana umowa zlecenia zawiera wszystkie elementy charakterystyczne umowy o pracę, a to: podporządkowanie pracownika, wymóg osobistego świadczenia pracy, obciążenie podmiotu zatrudniającego ryzykiem prowadzenia zakładu pracy oraz wykonywanie pracy pod kierownictwem pracodawcy (a więc tzw. pracy podporządkowanej).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00