Wyrok WSA w Warszawie z dnia 16 lutego 2009 r., sygn. VI SA/Wa 1831/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Magdalena Maliszewska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Pamela Kuraś-Dębecka Sędzia NSA Zdzisław Romanowski Protokolant Patrycja Wrońska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 2 lutego 2009 r. sprawy ze skargi I. Sp. z o.o. z siedzibą w T. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] kwietnia 2008 r. nr [...] w przedmiocie unieważnienia prawa ochronnego na wzór użytkowy pt.: "Kotwa mocująca" nr Ru 62034 oddala skargę
Uzasadnienie
VI SA/Wa 1831/08
UZASADNIENIE
Decyzją z dnia [...] kwietnia 2008 r. Urząd Patentowy RP w trybie postępowania spornego po rozpoznaniu na rozprawie w dniu [...] kwietnia 2008 r. sprawy o unieważnienie prawa ochronnego udzielonego na wzór użytkowy pt. "Kotwa mocująca" nr [...] na rzecz I. Sp. z o.o. (obecnie: I. Sp. z o.o. z siedzibą w T.; dalej: uprawniona), na skutek sprzeciwu wniesionego przez P. "C." s.j. z L. na podstawie art. 246 i 247 w zw. z art. 100 ustawy Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2003 r., Nr 119 poz. 1117 ze zm., dalej: Pwp) - unieważnił prawo ochronne na ww. wzór użytkowy.
W przedmiotowej sprawie wzór użytkowy "Kotwa mocująca" został zgłoszony w dniu [...] listopada 2001 r.
Decyzja została wydana w oparciu o przekonanie organu powzięte na podstawie zgromadzonego w trakcie postępowania spornego materiału dowodowego, iż przedmiotowy wzór użytkowy nie spełnia wymogu nowości w rozumieniu art. 94 ust. 1 i art. 25 w zw. z art. 100 Pwp, bowiem kotwa mocująca objęta spornym prawem ochronnym powstała wcześniej, w celu zastosowania jej na terenie U. Była tam oznaczona symbolem [...], przedstawiona na rysunku z dnia [...] stycznia 2001 r. w dokumencie zatyt. "Warunki techniczne dla kotwy montażowej w sprężynowych złączach torowych typu KPP-5" zatwierdzonym przez Ministerstwo Transportu U. dla partii doświadczalnej 100.000 sztuk. Na rysunku tym kotwa ma wszelkie cechy wymienione w zastrzeżeniu opisu polskiego wzoru użytkowego nr [...]. Zdaniem organu, przesłanka braku nowości spornego wzoru użytkowego wynika z porównania powyższego rysunku ze spornym wzorem użytkowym, a ponadto z innych dokumentów wskazujących na ujawnienie tożsamej kotwy na U. przed datą zgłoszenia do rejestracji w Polsce. Mianowicie organ wskazał na zeznania świadka J. D. (obywatela U.), złożone na rozprawie przed Urzędem Patentowym w dniu [...] marca 2008 r. Świadek ten zeznał, że na U. już w 2000 r. na zlecenie K. opracowano nowy wzór kotwy mocującej do podkładów torowych. Kotwy zgodnie z tym wzorem były udostępnione publicznie, były na próbnym odcinku torów w U., co potwierdza m.in. protokół oględzin z dnia [...] sierpnia 2001 r. stwierdzający, że użyto złączy oznaczonych symbolem [...]. Nadto wskazał na fakt sporządzenia dokumentu zatyt.: "Warunki Techniczne dla kotwy montażowej w sprężynowych złączach torowych typu [...]" zatwierdzone przez Ministerstwo Transportu U. z rysunkiem kotwy z dnia [...] stycznia 2001 r. w październiku oraz w grudniu 2001 r. Jak wynika z treści tego dokumentu, w złączu [...] zastosowano kotwę pokazaną na rysunku z dn. [...] stycznia 2001 r. Zdaniem Urzędu Patentowego, porównywane kotwy mocujące z wzoru użytkowego nr [...] jak i kotwa [...] odnośnie cech technicznych dotyczących ich budowy, stanowią takie same rozwiązania konstrukcyjne, co uzasadnia stawiany zarzut braku nowości rozwiązania.