Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 4 lutego 2009 r., sygn. III SA/Łd 327/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - III Wydział w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Krzysztof Szczygielski, Sędziowie: Sędzia NSA Irena Krzemieniewska (spr.), Sędzia NSA Janusz Nowacki, Protokolant: Tomasz Porczyński, po rozpoznaniu w dniu 4 lutego 2009 r. na rozprawie sprawy ze skargi S. K. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy wymeldowania M. D. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Burmistrza Miasta [...] z dnia [...], Nr [...].

Uzasadnienie

W dniu [...] wpłynął do Burmistrza Miasta Ł. wniosek S. K. o wymeldowanie córki M. K. z pobytu stałego pod adresem: A. Wnioskodawca podniósł, że córka w dniu [...] zawarła związek małżeński i przebywa u swojego męża, który mieszka w Ł. przy ul. B. Wnioskodawca podniósł, również, że córka od 3 lat nie przebywa w miejscu zameldowania na pobyt stały, ponieważ przebywała za granicą. Jednocześnie poinformował, że obecnie córka zabrała wszystkie swoje rzeczy z przedmiotowego lokalu.

W wyniku przeprowadzonego postępowania administracyjnego Burmistrz Miasta Ł. wydał w dniu [...] na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz.U z 2006 r. Nr 139 poz. 993 ze zm.) decyzję Nr [...] orzekającą o odmowie wymeldowania M. D. z pobytu stałego w lokalu położonym w Ł.

Od powyższej decyzji odwołał się S. K. wnosząc o jej uchylenie. W odwołaniu podniósł, że jego córka wyjechała i od kilku lat przebywała poza granicami kraju. Z miejsca zameldowania na pobyt stały zabrała wszystkie swoje rzeczy osobiste.

Według strony córka opuściła dobrowolnie przedmiotowy lokal, z własnej woli podjęła taką decyzję i wyprowadziła się do innego lokalu. Wnioskodawca potwierdził ponadto okoliczność wszczęcia przeciwko niemu postępowania karnego, jednocześnie zaznaczając, że nie oznacza to, że jest winny zarzucanego mu czynu.

Zdaniem S. K. organ winien wziąć pod uwagę zamiar córki istniejący w dniu opuszczenia przez nią przedmiotowego lokalu, a nie składane przez nią obecnie deklaracje w tym zakresie. Według odwołującego się podjęte przez córkę działania prawne miały na celu jedynie doprowadzenie do konfliktu pomiędzy stronami. Ponadto poinformował, że obecnie na jego wniosek toczy się przed sądem postępowanie o dział spadku po zmarłej żonie. Jednakże w odniesieniu do lokalu pod wyżej wskazanym adresem przedmiotem podziału może być tylko wkład mieszkaniowy, ponieważ lokal ten ma status mieszkania lokatorskiego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00