Wyrok WSA w Krakowie z dnia 18 lutego 2009 r., sygn. I SA/Kr 1560/08
Sygn. akt I SA/Kr 1560/08 | | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 18 lutego 2009r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Stanisław Grzeszek, Sędziowie: WSA Piotr Głowacki, WSA Urszula Zięba (spr.), Protokolant: Małgorzata Celińska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 lutego 2009r., sprawy ze skargi "F" Sp. z o.o. w N. S., na pisemną indywidualną interpretację Ministra Finansów, z dnia 18 kwietnia 2008r. Nr [...], w przedmiocie podatku od towarów i usług, - skargę oddala -
Uzasadnienie
W dniu [...] stycznia 2008r. do Izby Skarbowej wpłynął wniosek "F" sp. z o.o. w N. S. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług odnośnie przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego. We wniosku tym wskazano, że Spółka dokonuje importu towarów handlowych z C., które następnie sprzedaje do odbiorców mających siedziby w różnych krajach Unii Europejskiej. Spółka planuje wprowadzenie zmian w zakresie dostaw towary będą transportowane drogą morską do portu w B. W B. będzie następowało dopuszczenie towarów do obrotu na terenie UE spedytor lub przedstawiciel fiskalny dokona odprawy celnej i odprowadzi do właściwego urzędu w imieniu Spółki należne opłaty - podatek VAT i ewentualne cło. Spółka na podstawie noty obciążeniowej wystawionej przez spedytora/przedstawiciela fiskalnego dokona wpłaty podatku i innych obciążeń do spedytora/przedstawiciela fiskalnego. Towar nie będzie przywożony do magazynów Spółki w Polsce, ponieważ na podstawie umowy o świadczenie usługi składowania i wydawania z kontrahentem belgijskim, będzie transportowany bezpośrednio z B. do odbiorców na terenie Unii Europejskiej. Towar będzie dostarczany do odbiorców transportem Spółki bądź wynajętym, a jego koszty w zależności od warunków dostawy poniesie Spółka bądź odbiorca towaru.
Na wezwanie organu z dnia [...] kwietnia 2008 r. /doręczone w dniu [...] kwietnia 2008 r./ w dacie [...] kwietnia 2008 r. do Izby Skarbowej wpłynęło pismo uzupełniające Spółki, w którym nadmieniono, że towar będzie transportowany z C. do portu A. w B. przez spedytora. W porcie nastąpi dopuszczenie towaru na obszar UE, a następnie spedytor przewiezie towar do magazynu kontrahenta belgijskiego. Koszty dostawy przez spedytora pokryje Spółka. Wnioskodawca na terenie B. poza kontrahentem, z którym ma podpisaną umowę o świadczeń usługi składowania, ma także innych odbiorców.