Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 9 stycznia 2009 r., sygn. VIII SA/Wa 437/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marek Wroczyński, Sędziowie Sędzia WSA Sławomir Fularski /sprawozdawca/, Sędzia WSA Iwona Owsińska-Gwiazda, Protokolant Katarzyna Filipowicz, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 stycznia 2009 r. sprawy ze skargi D.N. na postanowienie Ministra Obrony Narodowej z dnia [...] czerwca 2008 r. nr [...] w przedmiocie braku zgody na wydanie decyzji o prawie zamieszkiwania w lokalu mieszkalnym oddala skargę.

Uzasadnienie

Minister Obrony Narodowej postanowieniem nr [...] z dnia [...] kwietnia 2008 r. na podstawie art. 106 § 5 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 roku kodeks postępowania administracyjnego ( tj. Dz. U. nr 98 poz. 1071 z 2000 roku i zm. , dalej kpa) w związku z art. 29 ustawy z dnia 22 czerwca 1995 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz. 398 ze zm., dalej jako ustawa o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP) nie wyraził zgody na wydanie D. N. decyzji o prawie zamieszkiwania w lokalu mieszkalnym nr [...], położonym w B. przy ul. [...].

W uzasadnieniu postanowienia organ stwierdził, iż D. N. nie wykazała, że w jej przypadku zaistniała wyjątkowość sytuacji, która zgodnie z art. 29 ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP jest jedną z podstawowych przesłanek, obok zgody Ministra Obrony Narodowej, umożliwiających dyrektorowi oddziału regionalnego Wojskowej Agencji Mieszkaniowej ( WAM ) wydanie decyzji o prawie zamieszkiwania w lokalu mieszkalnym, na czas oznaczony innej osobie niż żołnierz służby stałej. O przesłance tej nie może przesądzać fakt dokonywania remontów w wynajmowanym lokalu mieszkalnym, tym bardziej, że strony w umowie najmu przedmiotowego lokalu zastrzegły możliwość jej wypowiedzenia w przypadku, gdy lokal ten okaże się niezbędny na potrzeby WAM lub resortu Ministerstwa Obrony Narodowej. Ponadto wszystkie osoby pełnoletnie zamieszkujące w tym lokalu są osobami pracującymi, co wynika z zaświadczeń o zatrudnieniu. W konkluzji swojego rozstrzygnięcia podniósł, że ustawowym obowiązkiem WAM jest przede wszystkim realizacja uprawnień żołnierzy zawodowych pełniących zawodową służbę wojskową jako służbę stałą. Z tych względów w pierwszej kolejności uprawnieni na podstawie ustawy są żołnierze zawodowi. Kiedy potrzeby mieszkaniowe osób uprawnionych na gruncie tej ustawy nie są zaspokojone, to interes tej formacji ma prymat nad interesem jednostki, która do tej grupy nie należy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00