Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 6 stycznia 2009 r., sygn. V SA/Wa 2575/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Małgorzata Rysz, Sędzia WSA - Krystyna Madalińska-Urbaniak, Sędzia NSA - Piotr Piszczek (spr.), Protokolant - Izabela Wrembel, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 stycznia 2009 r. sprawy ze skargi A. B. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...]lipca 2008 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wznowienia postępowania administracyjnego; I. Uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję tegoż Organu z dnia [...] kwietnia 2008 r. nr [...]; II. Zasądza od Kierownika Urzędu d/s Kombatantów i Osób Represjonowanych na rzecz A. B. 200 (dwieście) zł. tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] sierpnia 2005 r. Kierownik Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych odmówił A. B. przyznania uprawnień kombatanckich. Podaniem z dnia 27 listopada 2007 r. (sprecyzowanym w pismach z dnia 26 lutego 2008 r. i 11 kwietnia 2008 r.) strona wniosła o wznowienie postępowania w oparciu o treść art. 145 §1 pkt 5 k.p.a. Do wniosku zostały załączone oświadczenia świadków - H. K. oraz Z. K.

Decyzją z dnia [...] kwietnia tenże Kierownik Urzędu - stosownie do treści art. 149 §3, art. 148 §1 i art.150 §1 k.p.a., oraz art. 22 ust.1 ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (Dz.U. z 2002 r. Nr 42, poz.371) - odmówił wznowienia postępowania administracyjnego zakończonego decyzją ostateczną Kierownika Urzędu z dnia [...] sierpnia 2005 r. Nr [...].

W motywach wskazano, że art. 16 k.p.a. wyraża zasadę trwałości decyzji administracyjnych zaś decyzje od których nie służy odwołanie w administracyjnym toku instancji, są ostateczne. Uchylenie lub zmiana takich decyzji, stwierdzenie ich nieważności oraz wznowienie postępowania może nastąpić tylko w przypadkach przewidzianych w kodeksie lub w ustawach szczególnych. Jednym ze sposobów weryfikacji decyzji jest wznowienie postępowania mogące nastąpić wyłącznie w stosunku do decyzji ostatecznych i jedynie w przypadkach przewidzianych przepisami prawa. Przepisy dotyczące tej instytucji mają charakter szczególnej i zupełnej regulacji prawnej, która tylko w drodze wyjątku i w ściśle określonych przypadkach pozwala na wzruszenie decyzji ostatecznej i jako takie nie mogą być interpretowane rozszerzajaco. Stosownie do treści art. 145 §1 pkt 5 k.p.a. w sprawie zakończonej decyzja ostateczną wznawia się postępowanie wtedy, jeżeli wyjdą na jaw istotne dla sprawy nowe okoliczności faktyczne lub nowe dowody nieistniejące w dniu wydania decyzji, nie znane organowi, który wydał decyzję.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00