Wyrok WSA w Warszawie z dnia 29 stycznia 2009 r., sygn. III SA/Wa 2875/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jerzy Płusa (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Bożena Dziełak, Asesor WSA Maciej Kurasz, Protokolant Anna Kurdej, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 stycznia 2009 r. sprawy ze skargi A. Sp. z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia [...] lipca 2008 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] stycznia 2008 r. Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w W. określił "A." sp. z o.o. z siedzibą w W. - zwanej dalej "Spółką", zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za styczeń, luty i marzec 2003 r. oraz ustalił dodatkowe zobowiązanie podatkowe za te miesiące.
Powyższą decyzję wydano w związku z ustaleniami postępowania kontrolnego przeprowadzonego w Spółce przez pracowników Urzędu Kontroli Skarbowej w W. W toku tego postępowania stwierdzono, że Spółka w powyższym okresie prowadziła sprzedaż preparatów stosowanych w żywieniu zwierząt hodowlanych: [...], kwalifikując wszystkie te preparaty do grupy PKWiU 15.71.10-00.98 "Dodatki do mieszanek paszowych PREMIX" i stosując przy ich sprzedaży obniżoną stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 0%.
W ocenie organu pierwszej instancji, wyrażonej w uzasadnieniu decyzji, Spółka nieprawidłowo zaklasyfikowała do grupy 15.71.10-00.98 preparaty: [...], w wyniku czego stosowała błędną stawkę podatku w wysokości 0%, co spowodowało zaniżenie podatku należnego od sprzedanych towarów w rozliczeniu za styczeń, luty i marzec 2003 r. Stanowiło to naruszenie, m.in. art. 18 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), powoływanej dalej jako "u.p.t.u." Konsekwencją dokonanej korekty rozliczenia podatku od towarów i usług było ustalenie dodatkowego zobowiązania podatkowego za styczeń, luty i marzec 2003 r.