Wyrok WSA w Warszawie z dnia 16 stycznia 2009 r., sygn. VI SA/Wa 2291/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Zdzisław Romanowski (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Andrzej Czarnecki Sędzia WSA Ewa Frąckiewicz Protokolant Agnieszka Gajewiak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 stycznia 2009 r. sprawy ze skargi D. [...] Sp. z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] września 2008 r. nr [...] w przedmiocie cofnięcia licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego oddala skargę
Uzasadnienie
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w W. (dalej SKO) decyzją z dnia [...] września 2008 r. utrzymało w mocy decyzję Prezydenta [...] z dnia [...] lipca 2008 r., którą organ ten, działając na podstawie art. 104 § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego (dalej kpa), w związku z art. 7 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 oraz z art. 15 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym -t.j. Dz. U. z 2007 r. Nr 125, poz. 874 ze zm. (dalej utd), cofnął D. [...] Sp. z o.o. z siedzibą w W. (dalej skarżący) licencję nr [...] na wykonywanie krajowego transportu drogowego rzeczy.
W świetle art. 15 ust. 1 pkt 4 utd licencję cofa się, jeżeli przedsiębiorca wykonujący transport drogowy w zakresie, o którym mowa w art. 4 pkt 3 lit. b, zlecił wykonanie przewozu rzeczy podmiotowi nieposiadającemu licencji. Zgodnie zaś z art. 4 pkt 3 lit. b utd, określenie transport drogowy oznacza krajowy transport drogowy lub międzynarodowy transport drogowy; obejmuje ono również działalność gospodarczą w zakresie pośrednictwa przy przewozie rzeczy. Udzielenie, odmowa udzielenia, zmiana lub cofnięcie licencji następuje w drodze decyzji administracyjnej (art. 7 ust. 1 utd). Z kolei stosownie do art. 7 ust. 2 pkt 1 utd, organem właściwym w sprawach udzielenia, odmowy udzielenia, zmiany lub cofnięcia licencji w zakresie transportu drogowego jest w krajowym transporcie drogowym - starosta właściwy dla siedziby przedsiębiorcy, z zastrzeżeniem przewozów taksówkowych, o których mowa w pkt 2. Zaznaczyć przy tym należy, iż w myśl art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 15 marca 2002 r. o ustroju miasta stołecznego Warszawy (Dz. U. Nr 41, poz. 361 ze zm.), stolica Rzeczypospolitej Polskiej miasto stołeczne Warszawa jest gminą mającą status miasta na prawach powiatu, a zgodnie z art. 92 ust. 1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (t. j. Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1592 ze zm.), funkcje organów powiatu w miastach na prawach powiatu sprawuje - obok rady miasta - prezydent miasta. Zatem w przypadku przedsiębiorcy mającego siedzibę w W., organem właściwym do wydania decyzji w przedmiocie udzielenia, zmiany lub cofnięcia licencji w zakresie transportu drogowego jest Prezydent [...].