Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 27 stycznia 2009 r., sygn. I SA/Po 1292/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maciej Jaśniewicz Sędziowie NSA Włodzimierz Zygmont (spr.) WSA Katarzyna Wolna-Kubicka Protokolant st. sekr. sąd. Magdalena Rossa- Śliwa po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 stycznia 2009r. sprawy ze skargi [...] SA w W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2008r. oddala skargę /-/K. Wolna-Kubicka /-/M. Jaśniewicz /-/W. Zygmont

Uzasadnienie

Decyzją z dnia (...) nr (...) Wójt Gminy, działając na podstawie przepisów art. 21 § 1 pkt 1, § 3, art. 47 § 3, art. 207 ustawy z 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. 2005, Nr 8, poz. 60, z późn. zm.) - dalej: O.p., art. 1a, art. 2, art. 3, art. 4, art. 5, art. 6 ustawy z 12 stycznia 1991r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. 2006, Nr 121, poz. 844, z późn. zm.) - dalej: p.o.l., § 1 Uchwały Nr (...) Rady Gminy z (...) w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości na 2008r. (Dz. Urz. Woj. Wlkp. Nr 189, poz. 4210) określił Spółce A zobowiązanie w podatku od nieruchomości za rok 2008 w wysokości (...) zł.

W uzasadnieniu wskazał, iż w deklaracji na podatek od nieruchomości za rok 2008 Spółka wykazała wartość budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w kwocie (...) zł. W ramach czynności sprawdzających ustalono, że z podstawy opodatkowania wyłączona została wartość linii kablowych położonych w kanalizacjach kablowych. Podstawą tego wyłączenia były zapisy zawarte w § 3 pkt 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 26 października 2005r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać telekomunikacyjne obiekty budowlane i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 219, poz. 1864).

Zgodnie z przepisem art. 1a ust. 1 pkt 2 p.o.l. budowlą jest obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, a także urządzenie budowlane w rozumieniu przepisów prawa budowlanego związane z obiektem budowlanym, które zapewnia możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem. W świetle zaś art. 3 pkt 1 lit. b ustawy z 7 lipca 1994r. Prawo budowlane (Dz. U. 2006, Nr 156, poz. 1118, z późn. zm.) przez obiekt budowlany należy rozumieć budowlę stanowiącą całość techniczno - użytkową wraz z instalacjami i urządzeniami. Z kolei pkt 3 powołanego artykułu zawiera przykładowy wykaz obiektów budowlanych zaliczanych do budowli, np. tunele, przepusty, sieci techniczne (...) sieci uzbrojenia terenu (...), a także części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych, elektrowni wiatrowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową. Natomiast do kategorii sieci uzbrojenia terenu zaliczone zostały wszelkiego rodzaju nadziemne, naziemne i podziemne przewody i urządzenia: wodociągowe, kanalizacyjne, gazowe, cieplne, telekomunikacyjne, elektroenergetyczne i inne, z wyłączeniem urządzeń melioracji szczegółowych, a także podziemne budowle, jak: tunele, przejścia, parkingi, zbiorniki itp. (art. 2 pkt 11 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne; Dz. U. 2005, Nr 240, poz. 2027, z późn. zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00