Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 20 stycznia 2009 r., sygn. I SA/Po 1442/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Wolna-Kubicka Sędziowie WSA Maciej Jaśniewicz Asesor. sąd. WSA Roman Wiatrowski (spr.) Protokolant: st. sekr. sąd. Ewa Szydłowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 stycznia 2009r. sprawy ze skargi [...] sp. j. R. D., A. W., J. W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzające ją postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w C. z dnia [...] Nr [...] II. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w P. na rzecz skarżącej spółki kwotę 200,- zł (dwieście złotych 00/100), tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego; III. stwierdza, że orzeczenia wymienione w pkt I nie mogą być wykonane do dnia uprawomocnienia się niniejszego wyroku. /-/ R. Wiatrowski /-/ K. Wolna-Kubicka /-/ M. Jaśniewicz

Uzasadnienie

I SA/ Po 1442/08

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia [...] A Sp. j. z siedzibą w T zwróciło się do Naczelnika Urzędu Skarbowego o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego. Z przedstawionym we wniosku stanie fatycznym, Spółka wskazała, że dokonuje sprzedaży samodzielnego lokalu mieszkalnego wraz z garażem jako pomieszczeniem przynależnym.

W odniesieniu do powyższego stanu faktycznego Spółka zapytała - jaką stawkę podatku VAT należy zastosować przy sprzedaży samodzielnego lokalu mieszkalnego wraz z garażem jako pomieszczeniem przynależnym, usytuowanym w :

- przyziemiu nowo wybudowanego budynku wielorodzinnego,

- kompleksie wolnostojącym poza budynkiem wielorodzinnym, ale wybudowanym w granicach nieruchomości gruntowej, w którym to budynku wyodrębniony będzie lokal mieszkalny?

Przedstawiając własne stanowisko w sprawie Spółka stwierdziła, że garaż nie stanowi samodzielnego lokalu w budynku mieszkalnym wielorodzinnym więc nie może być również przedmiotem odrębnej sprzedaży. W związku z powyższym w obu przypadkach sprzedaży lokalu mieszkalnego wraz z garażem należy zastosować stawkę podatku VAT w wysokości 7%, zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b) ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, póz. 535 z późn. zm.; dalej powoływana jako ustawa o VAT).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00