Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 28 stycznia 2009 r., sygn. I SA/Op 344/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Gerard Czech (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Grzegorz Gocki Sędzia WSA Anna Wójcik Protokolant sekretarz sądowy Maria Żymańczyk po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 28 stycznia 2009 r. sprawy ze skargi "A" Spółka z o.o. w O. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Opolu z dnia [...]., nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe i określenie kwoty długu celnego oddala skargę

Uzasadnienie

1. Skarżąca A Zakłady Produkcyjne Sp. z o.o. w O. w dniu 16 sierpnia 1999r., działając wówczas pod firmą A Sp. z o.o. w O., dokonała zgłoszenia celnego w ramach procedury dopuszczenia do obrotu o nr [...], a dotyczącego towaru Nutrilon Pepti Plus (nazwa handlowa Bebilon Pepti 2) klasyfikując go według kodu PCN 190110000 ze stawką cła 5%.

2. Naczelnik Urzędu Celnego w Opolu decyzją z dnia [...] uznał powyższe zgłoszenie celne za nieprawidłowe w części dotyczącej klasyfikacji towaru oraz określił skarżącej kwotę wynikającą z długu celnego, w ten sposób, że wskazany wyżej towar sklasyfikował według kodu PCN 210690980 i stawki 27,5% określając wysokości długu celnego na kwotę 317,90zł.

W uzasadnieniu podał, że obowiązująca w tym zakresie Taryfa celna stanowiąca załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 grudnia 1998r. w sprawie ustanowienia Taryfy celnej (Dz. U. z 1997r. Nr 23, poz. 117 ze zm.) w całości pokrywa się nazewnictwem oraz zasadami interpretacji wprowadzonymi Międzynarodową Konwencją w sprawie Zharmonizowanego Systemu Oznaczania i Kodowania Towarów sporządzoną w Brukseli dnia 14 czerwca 1983r., która weszła do polskiego porządku prawnego w dniu 1 stycznia 1996r., a ta znów (PCN) pokrywa się z Nomenklaturą Scaloną stosowaną przez kraje Unii Europejskiej (CN) na gruncie, której obowiązują Ogólne Reguły Interpretacji Nomenklatury Scalonej (dalej ORINS).

Zdaniem organu celnego nie jest możliwie klasyfikowanie zgłoszonego towaru według kodu PCN 190110000, który właściwy jest dla preparatów wykonanych na bazie mleka krowiego oraz modyfikowanych w ten sposób, że zwiększona zostaje zawartość laktozy oraz tłuszczu, a także dokonuje się jego odwapnienia i wzbogacenia w sole potasu i sodu oraz uzupełnia się w nukleotydy i substancje biologiczne jak laktoza, mucyna, lizozym i witaminy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00