Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 13 stycznia 2009 r., sygn. II SA/Ol 896/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Zbigniew Ślusarczyk Sędziowie Sędzia WSA Bogusław Jażdżyk Sędzia WSA Katarzyna Matczak (spr.) Protokolant Karolina Hrymowicz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 stycznia 2009 r. sprawy ze skargi M. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie wstrzymania użytkowania terenu oddala skargę.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 2 lipca 2007r. M.K. wystąpił do Wójta Gminy J. w celu podjęcia działań odnośnie prowadzonej przez sąsiadów A. i R. G. inwestycji polegającej na budowie na działce nr 16/3 w miejscowości K. zbiornika składającego się z pięciu komór (wolnostojących zbiorników o pojemności 24 m- każdy) połączonych przewodem i płyty do składowania obornika o powierzchni użytkowej 150 m- na działce nr 15 obręb L. gm. J. jedynie na podstawie dokonanego zgłoszenia na budowę podczas, gdy inwestycja ta wymaga pozwolenia na budowę oraz wydania decyzji o warunkach zabudowy, gdyż dla terenu tego brak jest planu miejscowego. Podkreślił, iż gmina ma obowiązek ustalać warunki zabudowy także dla inwestycji, które nie wymagają wydania pozwolenia na budowę, jeżeli tylko dochodzi do zmiany zagospodarowania terenu. W zaistniałym stanie sprawy organ winien podjąć stosowne działania w oparciu o art. 59 ust. 3 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, tzn. podjąć decyzję w przedmiocie wstrzymania użytkowania terenu do czasu uzyskania decyzji o warunkach zabudowy.

Postanowieniem z 18 lipca 2007r. Wójt Gminy J. przekazał podanie M.K. według właściwości Staroście M. wskazując, iż dotyczy ono w głównej mierze dokonanego przez R.G. zgłoszenia pięciu zbiorników na gnojówkę na działce nr 16/3 i płyty obornikowej na działce nr 15/1 w miejscowości K.

Na skutek zażalenia M.K. Samorządowe Kolegium Odwoławcze postanowieniem z 18 września 2007r. uchyliło postanowienie organu I instancji i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia. W uzasadnieniu wskazano, iż skoro zainteresowany powołuje przepis prawa materialnego - art. 59 ust. 3 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, który pozostaje we właściwości danego organu, to organ ten powinien wstępnie rozważyć zasadność wszczęcia postępowania z urzędu w oparciu o materiał dowodowy przedstawiony we wniosku. Wyjaśniono również, iż wszczęcie postępowania administracyjnego z urzędu nie przesądza o powinności jego zakończenia co do istoty, może bowiem zakończyć się jego umorzeniem w trybie art. 105 § 1 Kpa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00