Wyrok WSA w Krakowie z dnia 29 stycznia 2009 r., sygn. III SA/Kr 529/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący : Sędzia WSA Tadeusz Wołek Sędziowie : WSA Bożenna Blitek spr. AWSA Janusz Kasprzycki Protokolant Urszula Ogrodzińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 stycznia 2009 r. sprawy ze skargi M. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 25 lutego 2008 r. Nr : [...] przedmiocie skierowania na badania lekarskie s k a r g ę o d d a l a .
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] 2007r. nr [...] Starosta skierował M. P., posiadającego uprawnienia do kierowania w zakresie prawa jazdy kategorii A i B, na badania lekarskie do Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy z powodu otrzymania informacji o zastrzeżeniach w stanie zdrowia mogących powodować niezdolność do prowadzenia pojazdu.
Od powyższej decyzji M. P. wniósł odwołanie, w którym stwierdził, że nie zachodzi potrzeba przeprowadzenia w stosunku do niego kontrolnych badań lekarskich, ponieważ jest osobą zdrową i ma bezterminowe prawo jazdy. Nie korzysta również z pomocy lekarza psychiatry, specjalisty neurologa, a z zaświadczenia lekarskiego uzyskanego w Przychodni Zdrowia wynika, że nie ma przeciwwskazań do prowadzenia przez niego pojazdów, wobec czego kierowanie go na jakiekolwiek badania lekarskie jest bezpodstawne. M. P. zaznaczył, że Starosta wydał decyzję na podstawie anonimu przesłanego przez osobę, która nie tylko czyni to złośliwie, ale również poniża go. Nie sposób twierdzić, że wystarczy, aby zastrzeżenia co do stanu zdrowia kierującego pojazdem mógł skutecznie zgłosić jakikolwiek podmiot, a w tym przypadku "anonimowy donosiciel". Zdaniem odwołującego się, zastrzeżenia te winien stwierdzić organ wydający decyzję o skierowaniu na badanie lekarskie. W wyniku przeprowadzonego postępowania powinny zostać ustalone okoliczności uprawdopodobniające istnienie stanów chorobowych wpływających na zdolność psychofizyczną do kierowania pojazdami. Organ wydający decyzję nie uczynił tego i dlatego wydał ją z naruszeniem wyrażonej w art. 7 Kpa zasady praworządności oraz przepisu art. 77 Kpa obligującego do wyczerpującego zebrania i rozpatrzenia całego materiału dowodowego. Zdaniem M. P., podstawę wydania decyzji o skierowaniu na badania lekarskie mogą stanowić tylko te przesłanki, które z dużą dozą prawdopodobieństwa wskazują na istotne zmniejszenie się sprawności mającej wpływ na kierowanie pojazdem i organ wydający uprawnienia do kierowania pojazdami winien je uzyskać. W tym przypadku organ nie uzyskał takich przesłanek, a jedynie posiłkuje się pismem anonimowym, które w świetle prawa nic nie znaczy i nie może stanowić podstawy do wydania takiej decyzji.