Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 21 stycznia 2009 r., sygn. III SA/Kr 989/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Elżbieta Kremer Sędziowie WSA Halina Jakubiec WSA Tadeusz Wołek (spr.) Protokolant Monika Pilch po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 stycznia 2009r. sprawy ze skargi F. D. na decyzję Wojewody z dnia 21 lipca 2008r. nr [...] w przedmiocie zameldowania skargę oddala

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] 2008 r. nr [...] Wójt Gminy orzekł o zameldowaniu A. B. na pobyt stały w budynku nr [...] w K. Jako podstawę prawną wskazał art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r., nr 98, poz.1071 z późn. zm.) w związku z art. 47 ust.2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (tekst jednolity: Dz. U. z 2006r., nr 139, poz. 993 z późn. zm.).

W uzasadnieniu decyzji organ meldunkowy podniósł, że w dniu 1 kwietnia 2008 r. A. B. wniosła skargę na Wójta Gminy w kwestii odmowy zameldowania w budynku nr [...] w K. Skarga ta wszczęła postępowanie administracyjne w sprawie zameldowania A. B. zgodnie z art. 233 Kodeksu postępowania administracyjnego.

W postępowaniu administracyjnym prowadzonym w trybie art. 47 ust. 2 ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych o zameldowanie na pobyt stały należy ustalić, czy osoba faktycznie przebywa w lokalu, w którym ma nastąpić zameldowanie.

Na podstawie odpisu z księgi wieczystej Nr [...] wydanym przez Sąd Rejonowy Wydział Ksiąg Wieczystych ustalono, że właścicielką budynku jest F. D.

W dniu 29 maja 2008r. A. B. złożyła zgłoszenie pobytu stałego bez wymaganego podpisu właściciela budynku stwierdzającego, że przebywa pod wskazanym adresem.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych osoba, która przebywa w określonej miejscowości pod tym samym adresem dłużej niż trzy doby jest obowiązana zameldować się na pobyt stały lub czasowy najpóźniej przed upływem czwartej doby licząc od dnia przybycia. Zameldowanie na pobyt stały następuje, gdy spełnione zostaną warunki określone w art. 10 ust. 1 w związku z art. 6 ust. 1 ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych, gdy osoba zamieszkuje w określonej miejscowości pod oznaczonym adresem z zamiarem stałego przebywania. Wykonanie tego obowiązku polega na zgłoszeniu wymaganych danych właściwemu organowi administracji publicznej, prowadzącemu ewidencję ludności, który dokonuje stosownej rejestracji będącej czynnością materialno-techniczną rodzącą skutki prawne. Dokonanie materialno-technicznej czynności zameldowania na pobyt stały przez zarejestrowanie danych dotyczących osoby i miejsca pobytu (art. 47 ust. 1 ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych) może nastąpić jedynie na podstawie "zgłoszenia pobytu stałego", a więc wniosku osoby wykonującej obowiązek meldunkowy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00