Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 15 stycznia 2009 r., sygn. I SA/Ke 421/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Rojek, Sędziowie Sędzia WSA Maria Grabowska (spr.), Sędzia WSA Mirosław Surma, Protokolant Starszy sekretarz sądowy Joanna Dziopa, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 15 stycznia 2009r. sprawy ze skargi A. Spółka z o.o. w K. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną; 2. zasądza od Ministra Finansów na rzecz A. Spółka z o.o. w K. kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

ISA/Ke 421/08

Uzasadnienie

W indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego z dnia [...], wydanej na podstawie przepisów art. 14b - 14p ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Minister Finansów reprezentowany przez Dyrektora Izby Skarbowej w K. stwierdził, że stanowisko spółki z ograniczoną odpowiedzialnością P. E. -[...] w K. - zawarte we wniosku z dnia 14 listopada 2007r. o wydanie indywidualnej interpretacji dotyczącej podatku dochodowego w zakresie ustalenia kosztów uzyskania przychodów przy sprzedaży środka trwałego nabytego wcześniej w formie aportu jest prawidłowe, zaś jako nieprawidłowe uznał stanowisko podatnika w zakresie ustalenia wartości początkowej środków trwałych wniesionych do Spółki w formie aportu .

W przedmiotowym wniosku spółka przedstawiła zdarzenie przyszłe:

Spółka rozpoczęła działalność w trakcie roku 2006r. Rok podatkowy rozpoczął się w trakcie 2006 roku i będzie zakończony z dniem 31 grudnia 2007r. W chwili obecnej planowane jest, na skutek podwyższenia kapitału zakładowego Spółki, wniesienie przez inną spółkę wkładu niepieniężnego, w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa będącej zakładem samodzielnie sporządzającym bilans, obejmującego zabudowaną nieruchomość położoną w K., środki pieniężne zgromadzone na rachunku bankowym, prawa i obowiązki wynikające z zawartych umów przeznaczonych do prowadzenia przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa działalności gospodarczej, w tym umowy o prace Projektowe wraz z wynikającymi z nich prawami autorskimi majątkowymi, umowy o prace Projektowe przyłączy, umowy o obsługę księgową, umowy o prowadzenie rachunku bankowego, umowy o realizację inwestycji, umowy najmu powierzchni, inne ewentualne umowy związane z prowadzeniem działalności, zawarte do dnia wniesienia aportu. Wnioskodawca zaznaczył, że w przypadku zaciągnięcia zobowiązań zostaną wniesione zobowiązania z tytułu kredytu udzielonego w walucie obcej (ewentualnie pożyczki udzielonej w walucie polskiej) oraz naliczonych i niezapłaconych odsetek od kredytu (pożyczki) i innych zobowiązań. Biorąc powyższe pod uwagę, w ocenie spółki wnoszony zespół składników niematerialnych i materialnych tworzy zorganizowaną cześć przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55? Kodeksu cywilnego w związku z art. 4a pkt. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych powoływanej jako ustawa p.d.o.p. Wartość nominalna wydanych udziałów będzie równa wartości rynkowej składników materialnych i niematerialnych wchodzących w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Spółka prowadząc dalej działalność, w przypadku otrzymania korzystnej oferty w zakresie sprzedaży nieruchomości nabytej w ramach aportu, nie wyklucza możliwości jej sprzedaży. W takiej sytuacji, przedmiotem transakcji mogłaby być nieruchomość zabudowana, tj. grunt wraz z obiektem i infrastrukturą towarzyszącą (przyłącza mediów, parking, ogrodzenie, oświetlenie ect.)

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00