Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 16 grudnia 2008 r., sygn. III SA/Wr 441/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Józef Kremis (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Bogumiła Kalinowska, Asesor WSA Magdalena Jankowska-Szostak, Protokolant Monika Tarasiewicz, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 9 grudnia 2008 r. sprawy ze skargi "C" S.A. we W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe. I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. zasądza od Dyrektora Izby Celnej we W. na rzecz strony skarżącej kwotę 755 zł (słownie: siedemset pięćdziesiąt pięć) tytułem zwrotu kosztów postępowania; III. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] (Nr [...]) Naczelnik Urzędu Celnego we W. uchylił decyzję Nr [...] z dnia [...] uznającą zgłoszenie celne [...] z dnia [...] za nieprawidłowe w części dotyczącej wartości celnej towaru (płyty CD) i ustalił nową wartość celną. Zdaniem organu pierwszej instancji, zadeklarowana przez stronę skarżącą wartość celna nośników zawierających oprogramowanie komputerowe nie uwzględniała opłat licencyjnych, uiszczonych na podstawie faktur wystawianych przez firmę B. z N., a obciążających polskiego importera.
Po rozpatrzeniu odwołania skarżącego, Dyrektor Izby Celnej we W. utrzymał zaskarżoną decyzję w mocy. W motywach rozstrzygnięcia organ odwoławczy wyjaśnił, że skarżąca zawarła z firmą M. (spółką zarejestrowaną według prawa i.: w skrócie "MIOL") umowę określoną w tytule jako: "Umowa M. dla Dystrybutora OEM", dotyczącą pakietów oprogramowania. Przeprowadzona kontrola ujawniła, że suma opłat licencyjnych ujętych w dokumentacji księgowej spółki za okres od [...] do [...] wynosi - globalnie, od wszystkich zweryfikowanych zgłoszeń celnych - [...].
Organ drugiej instancji zauważył, że istota sporu sprowadzała się do kwestii dopuszczalności zastosowania w sprawie przepisu art. 30 § 1 pkt 3 Kodeksu celnego z dnia 9 stycznia 1997 r. (Dz. U. z 2001 r. Nr 75, poz. 802 ze zm.), a w szczególności do odpowiedzi na pytanie o zasadność doliczenia kwoty uiszczonych opłat licencyjnych do wartości transakcyjnej sprowadzanych nośników (płyt CD) z zapisanym na nich oprogramowaniem komputerowym, wykazanej w spornym zgłoszeniu celnym. Zdaniem organu, doliczenie kosztów opłat wpłaconych na podstawie wspomnianej umowy zawartej przez stronę ze spółką "MIOL" do ceny transakcyjnej było zasadne według postanowień art. 23 § 1 i art. 30 § 1 pkt 3 Kodeksu celnego.