Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 16 grudnia 2008 r., sygn. III SA/Wr 289/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bogumiła Kalinowska (sprawozdawca) Sędziowie Sędzia WSA Jerzy Strzebińczyk Asesor WSA Olga Białek Protokolant Renata Sawińska po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 16 grudnia 2008 r. sprawy ze skargi J. W. na decyzję Wojewody z dnia [...] nr [...] w przedmiocie wymeldowania skarżącego z miejsca pobytu stałego oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [ ...]r. (nr... ), wydaną na podstawie art. 104 kpa oraz art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (tekst jednolity: Dz. U. Nr 139, poz. 993 z 2006 r. ze zm.) P W orzekł o wymeldowaniu J W (zwanego dalej skarżącym) z pobytu stałego w lokalu przy ul. [...] we W .

W uzasadnieniu niniejszej decyzji organ I instancji wskazał, że po przeprowadzeniu postępowania administracyjnego (wywiad środowiskowy, przeprowadzony przez K P W O oraz Z Z K BOK nr 8), w decyzji z dnia [...] orzekł o wymeldowaniu skarżącego z pobytu stałego w wymienionym lokalu, czego domagała się właścicielka lokalu - matka skarżącego argumentując, że syn nie mieszka z nią od ponad roku. Od tej decyzji skarżący wniósł odwołanie do W D , który decyzją [...] z dnia [..] r. utrzymał w mocy rozstrzygnięcie organu I instancji. Wskutek rozpoznania skargi wniesionej przez stronę skarżącą do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, wyrokiem sygn. akt III [...] z dnia [...] r., decyzje organów I i II instancji zostały uchylone. W toku ponownie przeprowadzonego postępowania organ I Instancji ustalił, że skarżący od [...] r. zamieszkuje w B , gdzie zameldowany jest na pobyt czasowy. W maju [...] r. J W , podał, że skradziono mu klucze do lokalu przy ul. [...] we W i odtąd ma utrudniony dostęp do lokalu. Skarżący nie podejmował żadnych kroków prawnych zmierzających do zamieszkania pod tym adresem.

Pierwszoinstancyjne rozstrzygnięcie z dnia [...] r. zostało zaskarżone przez J W , który wniósł odwołanie od decyzji P W do W D . W odwołaniu skarżący wskazał, ze nie jest prawdą, jakoby dobrowolnie odpuścił lokal matki i w każdej chwili jest gotowy ponownie w nim zamieszkać, gdy tylko zostaną oddane mu klucze, gdyż drzwi wyważać nie chce. Ponadto podkreślił, że pod adresem w B przebywa sporadyczne, zameldował się tam na pobyt czasowy, ponieważ uważał, że taki jest jego obywatelski obowiązek. Nie mógł stawić się na oględzinach lokalu w dniu [...] r., gdyż kolidowały z jego obowiązkami służbowymi, o czym poinformował organ telefonicznie. Nadto zarzucił, że jego siostra R H , która zameldowana jest na pobyt stały w lokalu przy ul. [...] we W , również nie zamieszkuje z matką i nie opiekuje się nią, gdyż na stałe mieszka ona w B , gdzie ma męża, dzieci i wnuczkę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00