Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 15 grudnia 2008 r., sygn. VI SA/Wa 1714/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Pamela Kuraś-Dębecka (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Andrzej Czarnecki Sędzia WSA Dorota Wdowiak Protokolant Eliza Mroczek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 grudnia 2008 r. sprawy ze skargi D. M. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] kwietnia 2008 r. nr [...] w przedmiocie unieważnienia prawa ochronnego na znak towarowy SŁOŃ EGZAMINACYJNY R-174388 oddala skargę

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z [...] kwietnia 2008 r. Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej po rozpoznaniu na rozprawie sprawy z wniosku D. M. przeciwko J. K. o unieważnienie prawa ochronnego na znak towarowy SŁOŃ EGZAMINACYJNY nr R-174388 na podstawie art. 129 ust. 1, art. 131 ust. 1 pk1: 1 oraz art. 131 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (tekst jedno Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 ze zm.- p.w.p.) oddalił wniosek.

Do wydania powyższej decyzji doszło w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy;

Decyzją Urzędu Patentowego z [...] czerwca 2006 r. zarejestrowano na rzecz J. K., z pierwszeństwem od [...] maja 2005 r. znak towarowy słowno-graficzny SŁOŃ EGZAMINACYJNY nr R-174388 przeznaczony do oznaczania towarów zawartych w klasie 14 klasyfikacji nicejskiej; amulety i breloczki.

W dniu [...] maja 2007 r. do Urzędu Patentowego wpłynął wniosek D. M., prowadzącej działalność gospodarczą pod nazwą W. w Ł. o unieważnienie prawa ochronnego na znak towarowy SŁOŃ EGZAMINACYJNY R-174388.

W ostatecznie sprecyzowanym wniosku na rozprawie [...] kwietnia 2008 r. D. M. jako podstawę prawną swego żądania wskazała art. 129 ust. 1 pkt 1 i pkt 2, art. 131 ust. 1 pkt 1 oraz art. 131 ust. 2 pkt 1 p.w.p. uzasadniając swój interes prawny tym, że jako pierwsza wprowadziła do obrotu nazwę "Słoń Edukacyjny" w związku z czym to jej przysługuje prawo do używania tego oznaczenia. Natomiast sporny znak nie może być znakiem towarowym, ponieważ nie ma charakteru odróżniającego. Naruszenie praw majątkowych uzasadniła tym, ze używanie przez uprawnionego znaku SŁOŃ EGZAMINACYJMNY obniża jej obroty i jest działaniem w złej wierze. Wnioskodawczyni wskazała, iż istotą sprawy jest to, że uprawniony sporną etykietę załącza do sprzedawanego towaru, kopiując tym samym opracowany przez nią system sprzedaży. Głównym elementem tego systemu jest certyfikat, zgłoszony jako wzór przemysłowy pt. Zestaw etykiet Rp - 9247. Jednym z elementów zestawu jest też etykieta pod nazwą "Słoń Edukacyjny". W związku z tym jej przysługują prawa osobiste do etykiety w kolorze żółtym z napisem "Słoń Edukacyjny" bowiem etykieta uprawnionego jest plagiatem jej certyfikatu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00