Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 9 grudnia 2008 r., sygn. VI SA/Wa 1784/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Zbigniew Rudnicki (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Grzelak Sędzia NSA Zdzisław Romanowski Protokolant Monika Bodzan po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 grudnia 2008 r. sprawy ze skargi T. L. na postanowienie Komendanta Głównego Policji z dnia [...] czerwca 2008 r. nr [...] w przedmiocie uchybienia terminu do wniesienia odwołania oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją Komendanta Policji z dnia [...] kwietnia 2008 r., wydaną na podstawie art. 18 ust. 5 pkt. 4 i art. 20 ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (Dz. U. z 2004 r. Nr 52, poz. 525, z późn. zm.) w związku z § 5 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 3 kwietnia 2000 r. w sprawie przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji (Dz. U. z 2000 r. Nr 27, poz. 343, z późn. zm.) oraz art. 104 i art. 268a K.p.a. cofnięto p. T. L. (strona, skarżący) pozwolenie na posiadanie broni palnej myśliwskiej.

W uzasadnieniu wskazano, że głównym motywem decyzji była informacja o tym, że w wyniku włamania do domku letniskowego skarżącego dokonano kradzieży m.in. broni palnej myśliwskiej, tj. dubeltówki marki [...] o nr [...], kal. [...] mm na szkodę strony. Utracona broń przechowywana była w szafie konstrukcji drewnianej, której drzwi od wewnętrznej strony były obite blachą i zabezpieczone na jeden zamek podklamkowy. Wyczerpywało to ustawowe znamiona czynu z art. 263 § 4 kk., w związku z czym Sąd uznając, że strona dopuściła się popełnienia zarzucanego jej czynu wymierzył jej karę grzywny w wysokości 100 (stu) stawek dziennych po 10 (dziesięć) złotych każda z nich.

Broń była przechowywana niezgodnie z obowiązującymi przepisami § 5 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 3 kwietnia 2000 r., w sprawie przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji.

Właściwy organ Policji uznał, że zachowanie strony dowodzi rażącego niedbalstwa - na skutek naruszenia przez stronę zasad dotyczących przechowywania i właściwego zabezpieczenia broni, określonych w 32 ust. 1 ustawy o broni i amunicji, doszło do przedostania się broni w ręce osób nieuprawnionych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00