Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 4 grudnia 2008 r., sygn. III SA/Wa 1032/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Bożena Dziełak (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Marta Waksmundzka - Karasińska, Asesor WSA Aneta Trockim - Tuchorska, Protokolant Alicja Bogusz, , po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 listopada 2008 r. sprawy ze skargi P. S.A. z siedzibą w W. na interpretację Indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] grudnia 2007 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów ni usług oddala skargę

Uzasadnienie

Skarżąca - P.S.A. w W. złożyła wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług. Podała, że prowadzi działalność gospodarczą, świadcząc usługi [...] w zakresie [...]. Zamierza podpisać umowę o współpracy, na podstawie której zapewni klientowi kompleksową obsługę, tj. będzie sprzedawać usługi [...], [...], [...] i akcesoria do [...]. Usługi [...] (sklasyfikowane tak przez GUS) to wszelkie usługi świadczone przez Skarżącą na zasadach określonych ww. umową, tj. [...]. Dostawa ww. sprzętu następować będzie każdorazowo na podstawie zamówienia złożonego przez kontrahenta. Zdaniem Skarżącej zarówno sprzedaż usług [...], jak i sprzętu można uznać za sprzedaż o charakterze ciągłym. Dlatego też Skarżąca wystawiać będzie do siódmego dnia kolejnego okresu rozliczeniowego dwie faktury dokumentujące transakcje dokonane w poprzednim okresie rozliczeniowym, tj. fakturę za usługi [...] oraz fakturę za sprzedaż sprzętu obejmującą dostaw dokonanych w ramach miesiąca kalendarzowego.

Skarżąca zapytała, czy w ramach umowy o współpracy może sprzedaż sprzętu uznać za sprzedaż o charakterze ciągłym, a tym samym fakturę za jego dostawę dokonaną w miesiącu poprzednim, wystawić w ciągu siedmiu dni od zakończenia przyjętego w umowie okresu rozliczeniowego tj. miesiąca kalendarzowego?

W ocenie Skarżącej co do zasady fakturę VAT należy wystawić nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi - § 13 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 95, poz. 798 z późn. zm.), dalej "rozporządzenie z dnia 25 maja 2005 r.", podając w niej pełną datę sprzedaży (dzień, miesiąc, rok). Odstępstwo od tej zasady możliwe jest jedynie w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym, kiedy to podatnik może podać tylko miesiąc i rok sprzedaży (§ 9 ust. 1 pkt 3 ww. rozporządzenia). W takiej sytuacji fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od zakończenia miesiąca, w którym dokonano sprzedaży.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00