Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 16 grudnia 2008 r., sygn. III SA/Wa 2446/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jolanta Sokołowska, Sędziowie Sędzia WSA Hieronim Sęk (sprawozdawca), Asesor WSA Jarosław Trelka, Protokolant Anna Kurdej, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 grudnia 2008 r. spraw ze skarg B. Sp. z o.o. z siedzibą w W. na decyzje Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] czerwca 2008 r. nr: [...], [...], [...], z dnia [...] czerwca 2008 r. nr: [...], [...], z dnia [...] lipca 2008 r. nr: [...], [...], z dnia [...] lipca 2008 r. nr: [...] w przedmiocie określenia prawidłowej wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług 1) stwierdza nieważność zaskarżonych decyzji oraz poprzedzających je decyzji Naczelnika Urzędu Celnego w W. z dnia [...] stycznia 2007 r. nr: [...], [...], [...], z dnia [...] lipca 2007 r. nr: [...], [...], z dnia [...] marca 2007 r. nr [...], z dnia [...] marca 2007 r. nr [...], z dnia [...] marca 2007 r. nr [...], 2) określa, że decyzje, których nieważność stwierdzono w pkt 1), nie mogą być wykonane w całości, 3) zasądza od Dyrektora Izby Celnej w W. na rzecz B. Sp. z o.o. z siedzibą w W. kwotę 13.394 zł (słownie: trzynaście tysięcy trzysta dziewięćdziesiąt cztery złote) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego

Uzasadnienie

Naczelnik Urzędu Celnego [...] w W. (dalej w skrócie "NUC") trzema decyzjami z dnia [...] stycznia 2007 r., dwoma decyzjami z dnia [...] lipca 2007 r., dwoma decyzjami z dnia [...] marca 2007 r. oraz decyzją z dnia [...] marca 2007 r. określił B. sp. z o.o. w W. (dalej w skrócie "Spółka" lub "Skarżąca") podatek od towarów i usług z tytułu importu towarów (leków), ujętego w zgłoszeniach celnych z 2001 r. odpowiednio z dnia [...] maja, [...] września, [...] lipca, [...] lutego, [...] sierpnia, [...] marca, [...] maja i [...] czerwca. Określone kwoty zobowiązań były niższe niż zadeklarowane przez Spółkę w zgłoszeniach celnych.

Organ wyjaśnił, że w toku kontroli ujawniono wystawiane przez eksporterów noty kredytowe zmniejszające wartość sprowadzanych leków. W związku z tym Naczelnik Urzędu Celnego [...] w W. decyzjami z dnia [...] i [...] września 2003 r., [...] i [...] czerwca 2003 r. oraz [...], [...] i [...] sierpnia 2003 r. zakwestionował wartość celną dopuszczonych do obrotu towarów, wykazaną przez Spółkę w ww. zgłoszeniach celnych. Dyrektor Izby Celnej w W. (dalej w skrócie "DIC") decyzją z dnia [...] marca 2004 r., dwoma decyzjami z dnia [...] kwietnia 2004 r., dwoma decyzjami z dnia [...] września 2004 r. decyzją z dnia [...] października 2004 r. i dwoma decyzjami z dnia [...] października 2004 r. utrzymał w mocy decyzje organu celnego pierwszej instancji. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargi na te decyzje, a Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargi kasacyjne Spółki od wyroków sądu administracyjnego pierwszej instancji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00