Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 15 grudnia 2008 r., sygn. IV SA/Wa 1587/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marian Wolanin (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Alina Balicka, Sędzia WSA Grzegorz Czerwiński, Protokolant Artur Dral, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 grudnia 2008 r. sprawy ze skargi W. W. na decyzję Wojewody (...) z dnia (...) lipca 2008 r. nr (...) w przedmiocie wymeldowania - skargę oddala

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] lipca 2008 r. Nr [...] Wojewoda [...] uchylił decyzję Burmistrza Miasta [...] z dnia [...] czerwca 2008 r. o wymeldowaniu S. P. z pobytu stałego w lokalu przy ul. [...] w P., i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi pierwszej instancji.

W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji stwierdzono, że postępowanie o wymeldowanie S. P. zostało wszczęte z urzędu. Stan faktyczny sprawy nie został jednak dostatecznie udokumentowany. Organ pierwszej instancji nie zawiadomił bowiem stron postępowania o zamiarze przeprowadzenia dowodów z przesłuchań świadków, pozbawiając je tym samym czynnego udziału w tym postępowaniu. Takiego obowiązku organu nie zastępuje samo zawiadomienie stron o możliwości zapoznania się z aktami sprawy w tym z protokołem z przesłuchania świadków. W ocenie organu odwoławczego, nie jest możliwe spełnienie żądania W. W. - właściciela przedmiotowego lokalu - zawarte w odwołaniu od decyzji Burmistrza Miasta P. o unieważnienie tej decyzji i całego postępowania w sprawie, ponieważ postępowanie odwoławcze ma pierwszeństwo przed postępowaniem nadzorczym. Ponadto, W. W. nie wskazał żadnej z przesłanek określonych w art. 156 §1 kpa, które uzasadniałyby unieważnienie powołanej decyzji organu pierwszej instancji. Skoro jednak W. W. już w piśmie z dnia 22 kwietnia 2008 r. zarzucał nieprawidłowości zameldowaniu S. P. w przedmiotowym lokalu, to pominięcie tej kwestii przez organ pierwszej instancji stanowi naruszenie art. 77 §1, art. 80 i art. 107 §3 kpa. Naruszenie tych przepisów polega również na niewskazaniu w uzasadnieniu decyzji organu pierwszej instancji przyczyn pominięcia wyjaśnień S. P. o zmuszeniu go i wyrzuceniu z lokalu, z którego został wymeldowany. Istotnym naruszenie art. 101 kpa było odstąpienie przez organ pierwszej instancji od przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego oraz wydania stosownego postanowienia w sprawie zawieszenia postępowania postulowanego przez S. P.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00