Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 16 grudnia 2008 r., sygn. II SA/Rz 453/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący WSA Jolanta Ewa Wojtyna Sędziowie WSA Joanna Zdrzałka NSA Małgorzata Wolska /spr./ Protokolant st. sekr. sąd. Anna Mazurek-Ferenc po rozpoznaniu w Wydziale II Ogólnoadministracyjnym na rozprawie w dniu 16 grudnia 2008 r. sprawy ze skargi A. Sp. z o.o. na decyzję Okręgowego Inspektora Pracy z dnia [...] maja 2008 r. nr [...] w przedmiocie nakazu dokonania oceny ryzyka zawodowego związanego z wykonywaną pracą I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku.

Uzasadnienie

Decyzją - nakazem inspektora pracy Państwowej Inspekcji Pracy Okręgowego Inspektoratu Pracy w R. z dnia [...].03.2008 r. /.../, na podstawie art. 33 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy /Dz.U. Nr 89, poz. 589/, po przeprowadzeniu kontroli nakazano Prezesowi [...] Sp. z o.o. we W. dokonać oceny ryzyka zawodowego związanego z wykonywaną pracą w Ośrodku "Cz." w Cz. dla poszczególnych stanowisk pracy, w terminie do 21.04.2008 r. Jako podstawę prawną wskazano: art. 11 pkt 1 ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy, powołanej wyżej, art. 226 pkt 1 Kodeksu Pracy, § 39a ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy /Dz.U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650 ze zm./.

W odwołaniu od tej decyzji [...] Sp. z o.o. we W. stwierdziła, że nie znajduje podstaw prawnych obligujących ją do dokonania oceny ryzyka zawodowego dla osób wykonujących czynności porządkowo-czystościowe w Ośrodku "Cz.", gdyż wszystkie osoby wskazane w przedmiotowym nakazie wykonywały czynności na podstawie umów cywilnoprawnych. Obowiązek sporządza kart oceny ryzyka zawodowego dotyczy pracodawcy /art. 226 pkt 1 Kodeksu Pracy/, natomiast [...] w stosunku do osób wymienionych w nakazie nie jest pracodawcą, a z tymi osobami łączył spółkę jedynie stosunek cywilno-prawny. Dla zleceniobiorców sporządzano jedynie karty szkolenia bhp, dodatkowo byli faktycznie zapoznawani z ryzykiem zawodowym, jakie występuje przy okazji świadczenia usługi, jednak nie jest sporządzana karta oceny ryzyka zawodowego z uwagi na brak takiego obowiązku prawnego. Wskazano również, iż świadomą wolą i intencją stron było zawarcie umów zleceń, nie zaś umów o pracę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00