Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 23 grudnia 2008 r., sygn. I SA/Po 1284/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Stanisław Małek (spr.) Sędziowie NSA Włodzimierz Zygmont as.sąd. WSA Szymon Widłak Protokolant St. sekr. sąd. Magdalena Rossa-Śliwa po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 grudnia 2008 r. sprawy ze skargi G. R. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od spadków i darowizn oddala skargę /-/S. Widłak /-/S. Małek /-/w. Zygmont
Uzasadnienie
Naczelnik Urzędu Skarbowego decyzją z dnia.... na podstawie art. 1 ust.1 pkt 2, art.4 a ust.1 i 3 art.5, art.6 ust.1 pkt 5, art.8 ust.4, art.9 ust.1, art.13 ust.1 pkt 2, ust 2 i3, art. 14 ust.1, ust.2, ust.3 pkt 1, art.15 ust.1 i 3 i art.18 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz.U. z 2004 Nr 142) oraz § 2, §4 ust.1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 sierpnia 2005 r. w sprawie naliczania odsetek za zwłokę oraz opłaty prolongacyjnej, a także zakresu informacji, które muszą być zawarte w rachunkach (Dz.U. Nr 163) ustalił G. R. podatek od spadków i darowizn w wysokości .. zł.
Naczelnik Urzędu Skarbowego uzasadniając decyzję podał, iż W. R. darował córce H. J. swój udział wynoszący ½ części w prawie własności nieruchomości położonej w P., przy ul. ..., stanowiącej działki nr ... i ...., o obszarze.... ha (czterysta dwadzieścia jeden metrów kwadratowych) dla której Sąd Rejonowy prowadzi księgę wieczystą pod oznaczeniem... Aktem notarialnym z dnia ...r.. Strony ustaliły w przedmiotowym akcie notarialnym wartość przedmiotu darowizny na kwotę ....zł. Jednocześnie w tymże akcie obdarowana H. J. oświadczyła, iż na polecenie W.R. i zgodnie z jego wolą ustanawia na jego rzecz oraz na rzecz swojej matki G. R. bezpłatne i dożywotnie prawa użytkowania darowanej nieruchomości. W §9 aktu notarialnego notariusz stwierdził, iż nie pobrano podatku od ustanowienia nieodpłatnych praw użytkowania. Naczelnik Urzędu Skarbowego podkreślił , iż zgodnie z art. 18 ust.1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, notariusze są płatnikami podatku jedynie od darowizny dokonanej w formie aktu notarialnego albo zawartej w tej formie umowy nieodpłatnego zniesienia współwłasności lub ugody w tym przedmiocie. Jednocześnie zaznaczył, że zgodnie z art.4 a ust.1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli zgłoszą oni nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2-8 i ust. 2, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia w terminie miesiąca od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4, z kolei w sytuacji niespełnienia tych warunków nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych podlega opodatkowaniu na zasadach określonych dla pierwszej grupy podatkowej, przy czym obowiązek zgłoszenia nie obejmuje przypadków, gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego. Naczelnik Urzędu Skarbowego uznał, iż ustanowienie użytkowania było wynikiem oświadczenia obdarowanej, a nie wynikiem zawartej przez strony umowy , przy czym osoba na rzecz której ustanowiono prawo użytkowania nie uczestniczyła w tej czynności. Z tego też względu G. R. aby skorzystać ze zwolnienia od podatku określonego w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn obowiązana była do złożenia zeznania podatkowego o nabyciu rzeczy i praw majątkowych - druk SD-3 - czego nie uczyniła. Z tego też względu postanowieniem z dnia ...r. o nr ...wszczęto postępowanie w sprawie ustalenia podatku od spadków i darowizn, wzywając zainteresowaną do złożenia zeznania.