Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 17 grudnia 2008 r., sygn. I SA/Op 314/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tomasz Zborzyński Sędziowie: Sędzia WSA Marta Wojciechowska Asesor sądowy Marzena Łozowska (spr.) Protokolant sekr. sądowy Anna Frydryk po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 10 grudnia 2008r. sprawy ze skargi "A" S.A. w K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Opolu z dnia [...] nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe w części dotyczącej klasyfikacji taryfowej i określenia kwoty długu celnego oraz podatku akcyzowego i podatku od towarów i usług I. uchyla zaskarżoną decyzję w części dotyczącej odsetek wyrównawczych, a w pozostałej części skargę oddala, II. określa, że zaskarżona decyzja w uchylonej części nie może być wykonana, III. zasądza od Dyrektora Izby Celnej w Opolu na rzecz strony skarżącej kwotę 16.000 zł (szesnaście tysięcy złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego

Uzasadnienie

W dniach od 25.08.2003 r. do 05.03.2004r. skarżąca A S.A. z siedzibą w K., dokonywała zgłoszeń do procedury dopuszczenia do obrotu towaru o nazwie trimer i tetramer propylenu. Zgłoszenia te zostały przyjęte i zarejestrowane pod numerami ewidencji::

[...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...].

Strona deklarowała w treści tych dokumentów między innymi: kod towaru PCN290129800 (w polu 33), kraj pochodzenia towaru Wenezuela, Francja lub Antyle Niderlandzkie (w polu 16), wartość towaru (w polu 42). Opierając się na tych elementach kalkulacyjnych zadeklarowano w polu 47 SAD cło stosując stawkę 3% (dla towaru pochodzącego spoza UE tj. z Wenezueli i Antyli Niderlandzkich) i 0% (dla towaru pochodzącego z UE tj. z Francji), ponadto zadeklarowano podatek VAT stosując stawkę 22%.

Przyjmując zgłoszenia celne organ celny w trakcie rewizji celnych pobierał próbki towaru spisując w obecności zgłaszającego stosowne protokoły i załączając je do zgłoszeń celnych. Było to spowodowane stwierdzonymi rozbieżnościami pomiędzy kodem CN 27101190 deklarowanym przez zagranicznych nadawców towaru a kodem deklarowanym w zgłoszeniach celnych PCN290129800, jak również sugestiami klasyfikacyjnymi uzyskiwanymi w wyniku badań laboratoryjnych w Laboratorium Celnym we Wrocławiu (począwszy od dn. 19.09.2003r.) Celem pobrania prób było umożliwienie weryfikacji prawidłowości deklarowanej taryfikacji po zwolnieniu towaru oraz zapewnienie tożsamości towaru.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00