Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 4 grudnia 2008 r., sygn. I SA/Ol 450/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Zofia Skrzynecka, Sędziowie Sędzia WSA Renata Kantecka, Sędzia WSA Wojciech Czajkowski (spr.), Protokolant Marika Brzozowiec, po rozpoznaniu w Olsztynie na rozprawie w dniu 4 grudnia 2008r. sprawy ze skargi Spółki A na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2003 r. oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z dnia "[...]" o Nr "[...]" Dyrektor Izby Skarbowej uchylił w całości decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej z dnia "[...]" i określił Spółce A z siedzibą w P. zobowiązanie podatkowe z tytułu podatku od towarów i usług za październik 2003 r. oraz nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w tym podatku za styczeń - wrzesień i listopad grudzień 2003 r., a także ustalił dodatkowe zobowiązanie podatkowe za poszczególne miesiące 2003 r. i umorzył postępowanie w sprawie ustalenia tego zobowiązania za październik 2003 r..

Jak wynika z akt administracyjnych sprawy, Spółka w 2003 r. prowadziła działalność gospodarczą, której przedmiotem była sprzedaż hurtowa lodów i mrożonek oraz usługi transportowe. W toku przeprowadzonej kontroli skarbowej organ ustalił, iż podatnik w wymienionych wyżej miesiącach 2003r. zaniżył przychód ze sprzedaży zakupionych od producentów 159.420 sztuk lodów,. Ustaleń tych dokonał w oparciu o wyliczenie różnicy pomiędzy ilością lodów zakupionych (po uwzględnieniu stanów remanentowych na początek i na koniec 2003 r., protokołów strat i ubytków oraz dokonanych kompensat), a ilością tego towaru wykazaną w fakturach dokumentujących sprzedaż w 2003r.. Powyższe stanowiło podstawę stwierdzenia przez kontrolującego, iż księgi podatkowe strony (podatkowa księga przychodów i rozchodów, ewidencja sprzedaży VAT) były nierzetelne w części dotyczącej przychodów ze sprzedaży towarów za okres od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia 2003r.. W związku z postępowaniem organ odstąpił od szacowania podstawy opodatkowania, gdyż w jego ocenie, księgi podatkowe uzupełnione dowodami zebranymi w toku postępowania kontrolnego, pozwoliły na określenie tej podstawy w oparciu o przepis art. 23 § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.). Tym samym nie podzielił prezentowanego przez stronę stanowiska w powyższym zakresie. Ustalając wartość niezewidencjonowanego przychodu za 2003r. dokonane wyliczenia oparł zaś na danych dotyczących średniej marży ze sprzedaży lodów oraz średnich jednostkowych cen netto sprzedaży ich poszczególnych rodzajów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00