Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 18 grudnia 2008 r., sygn. I SA/Łd 1095/08

 

Dnia 18 grudnia 2008 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Paweł Janicki Sędziowie Sędzia NSA Arkadiusz Cudak (spr.) Sędzia NSA Bogdan Lubiński Protokolant Tomasz Furmanek po rozpoznaniu w dniu 8 grudnia 2008 roku na rozprawie sprawy ze skargi M. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie ustalenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości za 2007r oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją nr [...] z dnia [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Ł. uchyliło w całości decyzję Prezydenta Miasta Ł. z dnia [...] w sprawie ustalenia M. M. wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości położonej w Ł. przy ul. [...] 278 za 2007 rok i ustalił M. M. wysokość zobowiązania podatkowego w tym podatku w łącznej kwocie 29 127 złotych.

Organ ustalił następujący stan faktyczny w sprawie.

M. M. w dniu 27 grudnia 2002 roku nabyła prawo użytkowania wieczystego działek i własność budynków, na terenie, których prowadzi działalność oświatową. Nie posiada budynku w zarządzie, czy użytkowaniu. Wobec tego nie uwzględniono w tym zakresie złożonej przez podatniczkę informacji w zakresie podatku od nieruchomości. Nie znaleziono podstaw do zwolnienia z podatku na podstawie art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 roku o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2006 roku, Nr 121, poz. 844 ze zm.) - zwanej dalej ustawą o pol. Prezydent Miasta Ł. decyzją z dnia [...] ustalił M. M. wysokość zobowiązania w podatku od nieruchomości za 2007 roku w kwocie 29 596 złotych. W uzasadnieniu podał, że zasada superficies solo cedit dotyczy wyłącznie prawa cywilnego, a nie prawa podatkowego. Zwolnienie z podatku od nieruchomości gruntowej nie rozciąga się na nieruchomość budynkową. Strona prowadzi szkołę, która częściowo posiada uprawnienia szkoły publicznej. Cel działalności jest jednak zarobkowy, a więc opodatkowanie budynków należących do założyciela powinno odbywać się według stawek dla nieruchomości związanych z działalnością gospodarczą. Oba typy szkół: publiczna i niepubliczna korzystają zamiennie z tych samych powierzchni, a więc nie ma możliwości wyodrębnienia metrażu zajętego tylko na potrzeby szkół niepublicznych i zastosowania wobec nich stawki przewidzianej dla budynków związanych z działalnością gospodarczą.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00