Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 5 grudnia 2008 r., sygn. II SA/Łd 832/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Rymaszewska, Sędziowie Sędzia WSA Joanna Sekunda-Lenczewska (spr.), Sędzia NSA Grzegorz Szkudlarek, Protokolant asystent sędziego Anna Łuczyńska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 grudnia 2008 roku sprawy ze skargi Z. R. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania zasiłku celowego stwierdza nieważność zaskarżonej decyzji.

Uzasadnienie

W dniu [...] roku Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ż z upoważnienia Wójta Gminy Ż wydał decyzję

Nr [...] o odmowie przyznania zasiłku celowego z powodu odmowy współpracy skarżącego Z. R. z Ośrodkiem Pomocy Społecznej. Jako podstawę prawną w/w decyzji organ I instancji podał art. 4, art. 5, art. 6, art. 7, art. 8, art.11 ust. 2, art. 17 ust. 1 pkt 5, art. 36 pkt 1, art. 39, art. 102 i art. 106 ustawy z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej (Dz. U. Nr 64, poz. 593 ze. zm.) (w dalszej części zwanej ustawą o pomocy społecznej), rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 lipca 2006 roku w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej (Dz. U. Nr 135 poz. 950) oraz art. 104, art. 107 i art. 129 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 roku - Kodeksu postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2000 roku Nr 98 poz. 1071 ze. zm.) (zwanej dalej kpa).

W uzasadnieniu decyzji podkreślono, iż pomoc społeczna w formie zasiłku celowego może być przyznana pod warunkiem spełnienia przez zainteresowanego warunków określonych przez ustawę o pomocy społecznej. W szczególności od osób korzystających z pomocy społecznej wymaga się współdziałania w rozwiązywaniu ich trudnej sytuacji życiowej (art. 4 ustawy o pomocy społecznej). Organ I instancji wywodził, że w związku z tym, iż skarżący odmówił bez uzasadnienia podjęcia prac społecznie użytecznych, nie poszukiwał pracy samodzielnie a podczas przeprowadzania wywiadu w środowisku nie wpuścił do mieszkania pracownika socjalnego, to zgodnie z treścią art. 11 ust. 2 ustawy o pomocy społecznej,

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00